fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Będą zwolnienia dziennikarzy TVP w LeasingTeam?

Agencja LeasingTeam chce zwolnić dyscyplinarnie 49 pracowników TVP, którzy nie zgodzili się na testy sprawdzające przydatność do zawodu. O sprawie napisała Gazeta Wyborcza.

Według dziennikarzy z wieloletnim stażem, sposób przeprowadzania i forma testów narusza ich godność osobistą i zawodową. Związkowcy z TVP podkreślają, że nie chodzi o merytoryczną ocenę, ale o pretekst do zwolnień.

W ubiegłym roku TVP w ramach tzw. outsourcingu przekazała agencji pracy tymczasowej ponad 411 pracowników. Miało to służyć ochronie miejsc pracy.

Tymczasem 13 marca LeasingTeam zapowiedziała zwolnienia grupowe z powodu malejącej liczby zamówień od TVP. Z 341 pracowników, którzy jeszcze zostali w LT, ma być zwolnionych co najmniej 89 osób.

Agencja LeasingTeam mówi jedno, a robi drugie – komentuje red. Agata Ławniczak.  Outsorcing był oszukańczy, a agencja dąży do pozbycia się pracowników TVP – dodaje dziennikarka.

– Żadne ustalenia z LeasingTeam nie mogą właściwie być traktowane jako wiążące. Na ostatnim spotkaniu przekazano nam jednak, że to był sygnał ewentualnego zamiaru zwolnień dyscyplinarnych, ale z tego środka nie będzie pracodawca korzystał. Oceny zaś pracowników, które były przeprowadzane, są ocenami, które godzą w dobro tychże pracowników, w ich godność zawodową i ludzką, i rzeczywiście nie mają nic wspólnego z kwalifikacjami dziennikarzy czy montażystów. Są one po prostu typowym, handlowym testem w korporacjach. Obywatel jest tylko klientem – podkreśla red. Agata Ławniczak.

Proces zwalniania pracowników ma trwać do września tego roku. Do 1 lipca trwa roczny okres ochronny, w którym TVP gwarantuje zachowanie wszystkich warunków pracy. Potem ci, którzy zostaną, będą dostawać minimalne wynagrodzenie obowiązujące w TVP.

RIRM

drukuj