fot. Tomasz Strąg

L. Kochanowicz-Mańk: Bardzo prosimy, żeby w tym roku, tak jak w ubiegłych latach, wesprzeć Fundację „Nasza Przyszłość”. To jest 1 proc. naszego podatku

Bardzo prosimy, żeby w tym roku, tak jak w ubiegłych latach, wesprzeć Fundację „Nasza Przyszłość”. To jest 1 proc. naszego podatku – to są kwoty niewielkie, ale świadomość, że możemy wesprzeć cel bliski naszemu sercu, jest bardzo ważna. Nie powinniśmy z tego rezygnować – zachęcała Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji „Lux Veritatis”, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Od 15 lutego podatnicy mogą rozliczać już swoje PIT-y za 2020 r. Fundacja „Nasza Przyszłość”, która działa m.in. na rzecz nauki, wychowania oraz promowania kultury i tradycji, w tym na rzecz rozwoju Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, znajduje się wśród organizacji pożytku publicznego uprawnionych do pozyskania 1 proc. z podatku dochodowego. Aby przekazać 1 proc. Fundacji „Nasza Przyszłość”, należy wpisać w rozliczeniu podatkowym numer KRS: 0000091141. [więcej informacji]

– Bardzo prosimy, żeby w tym roku, tak jak w ubiegłych latach, wesprzeć Fundację „Nasza Przyszłość”. (…) To jest 1 proc. naszego podatku – to są kwoty niewielkie, ale świadomość, że możemy wesprzeć cel bliski naszemu sercu, jest bardzo ważna. Nie powinniśmy z tego rezygnować. (…) 1 proc. swojego podatku mogą przekazywać osoby, które pobierają emerytury i renty. Tak jak w ubiegłych latach mamy uproszczoną formę. Jest to tzw. PIT-OP. Emeryci i renciści nie muszą oczekiwać na swoje deklaracje, które przesyła im ZUS, czyli PIT-11A czy PIT-40A, ale mogą wypełnić PIT-OP – on jest bardzo prosty do wypełnienia – i przekazać go do właściwego Urzędu Skarbowego – wyjaśniła Lidia Kochanowicz-Mańk.

Formularz oświadczenia przeznaczonego wyłącznie dla emerytów i rencistów o przekazaniu 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego dostępny jest [tutaj].

– PIT-OP jest bardzo prosty, on się nie zmienił. Podajemy numer PESEL; rok, za który się rozliczamy, czyli 2020; wpisujemy Urząd Skarbowy, do którego składamy PIT, czyli urząd, który nas rozlicza; podajemy nazwisko, imię, datę urodzenia; wpisujemy numer KRS: 0000091141. (…) Nie musimy wyliczać 1 proc. podatku – zrobi to za nas Urząd Skarbowy. Możemy wpisać cel szczegółowy, jeśli chcemy. W przypadku Fundacji „Nasza Przyszłość” są to cele kultu religijnego, jakie są bliskie naszemu sercu. Możemy zaznaczyć kwadracik, czy wyrażamy zgodę na to, żeby Urząd Skarbowy przekazał nam informację o tym, że 1 proc. został przekazany. Jeżeli to zaznaczymy, będziemy mogli sprawdzić, czy podatek został przekazany. I oczywiście podpisujemy się. To jest wszystko – tłumaczyła dyrektor finansowy Fundacji „Lux Veritatis”.

Lidia Kochanowicz-Mańk zachęcała, by zaznaczyć kwadrat, za pośrednictwem którego wyraża się zgodę, by Urząd Skarbowy przekazał organizacji pożytku publicznego informację o darczyńcy.

– Osoby, które przekazują nam 1 proc., w większości zaznaczają ten kwadrat. Mogą potem zadzwonić do nas i sprawdzić, czy 1 proc. został przekazany. Zdarzało się w poprzednich latach, że 1 proc. nie był nam przekazany, nie mogliśmy odnaleźć darczyńcy i musieliśmy interweniować w Urzędzie Skarbowym – zwracała uwagę gość „Aktualności dnia”.

Pozostali podatnicy mogą skorzystać z programu PIT FORMAT 2020 do wypełniania PIT-ów, który można pobrać [tutaj]. W programie jest już wpisany numer KRS Fundacji „Nasza Przyszłość”. Pozostałe pola należy wypełnić samodzielnie.

– Możecie Państwo telefonować do Fundacji „Nasza Przyszłość” czy „Lux Veritatis”. Od początku tego roku bardzo wiele osób się do nas zgłasza. Udzielamy pomocy, jeżeli chodzi o informacje, odpowiedzi lub też pomagamy wypełnić oświadczenie. Oczywiście pomagamy tylko i wyłącznie osobom, które pobierają emeryturę lub rentę, bo jest im trudniej. Natomiast osoby, które otrzymują wynagrodzenie z pracy, czyli wypełniają PIT-y 37, 36 czy 36R, wiedzą, jak należy to zrobić i myślę, że sobie poradzą – zaznaczyła Lidia Kochanowicz-Mańk.

Całą rozmowę z Lidią Kochanowicz-Mańk w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl