(fot.PAP)

Kwesta na ekshumację i identyfikację Żołnierzy Wyklętych

Trwa ogólnopolska kwesta na rzecz ekshumacji i identyfikacji Żołnierzy Wyklętych. W akcję zaangażowanych jest kilkuset wolontariuszy z różnych zakątków naszego kraju – 90 proc. z nich to ludzie młodzi.

„Kwesta na ekshumację i identyfikację Żołnierzy Wyklętych” to całoroczna zbiórka pieniędzy prowadzona na cmentarzach w całej Polsce, przede wszystkim w Dniu Wszystkich Świętych i Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych. Z zebranych pieniędzy wspierane zostają prace ekshumacyjno-identyfikacyjne prowadzone na terenie całej Polski przez Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów i  Instytut Pamięci Narodowej.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Bartłomiej Ilcewicz, wiceprezes Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza ,,Łupaszki”, który pod koniec listopada ubiegłego roku zorganizował taką zbiórkę pieniędzy na terenie Szczecina. W prowadzeniu akcji wzięli udział: szczeciński oddział IPN-u, Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów oraz Porozumienie Środowisk Patriotycznych w Szczecinie. Zebrane fundusze przeznaczono na prace ekshumacyjne prowadzone na warszawskiej ,,Łączce”.

Oprócz swojego oczywistego wymiaru materialnego, kwesta przyczyniła się do rozpowszechnienia wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, sprowokowała do zadania wielu pytań na ich temat. Pokazała, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych można i trzeba krzewić z podniesioną głową, będąc dumnym z dokonań najlepszych synów Ojczyzny – mówi Bartłomiej Ilcewicz.

Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Sznedzielarza ,,Łupaszki” w Szczecinie, której założycielem jest m.in. Wojciech Łuczak, uczestniczący w ekshumacji Żołnierzy Wyklętych w warszawskiej kwaterze ,,Ł”, zajmuje się przede wszystkim, oprócz zbierania funduszy na ekshumację i identyfikację poległych ofiar komunizmu, szerzeniem informacji dotyczących losów Żołnierzy Wyklętych.

Jednym z głównych projektów fundacji jest akcja informacyjna pt.: Niezłomny jest w Tobie. Organizatorzy chcą, by potomkowie ofiar komunistycznych zbrodni dowiedzieli się o możliwości przekazania materiału genetycznego w celu identyfikacji poległych żołnierzy. Akcja ma również na celu dotarcie do informacji o miejscach zbrodni oraz postaciach związanych z antykomunistycznym podziemiem.

Pracą w Fundacji chcemy przyczynić się do godnego upamiętnienia bohaterów, do krzewienia niezłomnych, patriotycznych postaw, których wzorem byli polscy żołnierze, walczący z komunistycznym najeźdźcą, tacy jak mjr. Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” – mówi Wojciech Łuczak.

Organizatorzy i sympatycy Fundacji zachęcają do włączenia się w działalność na rzecz Niezłomnych Bohaterów naszej Ojczyzny oraz do wzięcia udziału  w kweście, dzięki której będą oni mogli zostać odnalezieni i pochowani.

Zachęcamy do działania wszystkich, a szczególnie młodych. Nie zapominajmy, że nasi Niezłomni Bohaterowie w większości byli młodymi ludźmi, a jednak stanęli na wysokości zadania, broniąc Ojczyzny. Czas na nasze, młode pokolenie!  Przywróćmy o nich pamięć i pomóżmy odnaleźć i zidentyfikować ich szczątki. Nie pozwólmy, by leżały w bezimiennych grobach! – apeluje Bartłomiej Ilcewicz.

Anna Pleskot/RIRM

                                                                                                                        

drukuj