fot. flickr.com

Kukiz’15 przeciw wprowadzeniu euro w Polsce

Przed eurowyborami na nowo rozgorzała dyskusja na temat ewentualnego przyjęcia przez Polskę europejskiej waluty. Na ostatniej konwencji PiS-u przedstawiciele partii rządzącej wskazywali, że wchodzenie do eurostrefy z ekonomicznego punktu widzenia jest dziś nieopłacalne. Wprowadzenia euro chcą PO i N.

W obronie polskiego złotego już dawno stanął natomiast Kukiz’15. Posłowie złożyli w ubiegłym roku w Sejmie wraz Prawicą RP projekt uchwały w obronie naszej waluty.

Poseł Paweł Kukiz podkreśla, że dla dobra naszego kraju należałoby uchwalić ten projekt. Jednocześnie parlamentarzysta zwraca uwagę, na fakt, że na wspólnym pieniądzu korzystają Niemcy i Francja.

Uważam, że wprowadzenie euro w Polsce absolutnie nie powinno wchodzić w grę. Mamy przykład państw południowych, które na wprowadzeniu tej waluty strasznie straciły. Nie ma co ukrywać, że Europejski Bank Centralny dysponując tą walutą, tak naprawdę przede wszystkim podporządkowuje inne państwa za jej pomocą dwóm wielkim gospodarkom, a mianowicie niemieckiej i francuskiej – wskazał Paweł Kukiz

Zastąpienia złotego unijna walutą nie popiera także 2/3 Polaków Traktat akcesyjny zobowiązuje Polskę do przyjęcia eurowaluty. Nie określono jednak, kiedy ma to nastąpić. Euro ma w tym roku 20 lat. Do eurostrefy należy dziś 19 państw.

RIRM

drukuj