fot. PAP/EPA

A. Dera: Liczymy po cichu, że prezydent USA przyjedzie do Polski 1 września

Liczymy po cichu, że prezydent USA Donald Trump przyjedzie do Polski 1 września – powiedział prezydencki minister Andrzej Dera. Jak dodał, strona polska spodziewa się też, że przy tej okazji zapadną decyzje dotyczące zwiększenia liczebności wojsk amerykańskich w Polsce.

O wizycie prezydenta USA Donalda Trumpa 1 września w Polsce napisała w poniedziałek „Rzeczpospolita”. Według gazety decyzja zależy m.in. od przyspieszenia uzgodnień w sprawie tzw. Fortu Trump, czyli obecności amerykańskich wojsk w Polsce. Prezydent USA miałby ogłosić wzmocnienie amerykańskich sił w Polsce właśnie podczas wizyty 1 września. Dziennik uważa, że odbyłoby się to w południe na placu Piłsudskiego w Warszawie.

O te doniesienia pytany był w TVP Info prezydencki minister Andrzej Dera.

„Pan prezydent Donald Trump został zaproszony na uroczystości związane z okrągłą rocznicą wybuchu II wojny światowej, to mogę potwierdzić” – powiedział Dera. Podkreślił przy tym, że „o decyzjach pana prezydenta (USA – PAP) mówi się w dość krótkim przedziale czasowym”.

„My się spodziewamy po cichu tej wizyty, natomiast decyzję podejmie prezydent Trump czy jego gabinet” – powiedział.

Na uwagę, że mówi się o tym, że liczebność wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce ma ulec zwiększeniu, Andrzej Dera podkreślił, że strona polska o to zabiega.

„Przecież już wcześniej rozmowy pana prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Trumpem tego dotyczyły i przy tej okazji mamy nadzieję, że tego typu decyzje polityczne zapadną” – powiedział prezydencki minister.

PAP/RIRM

drukuj