fot. PAP/Rafał Guz

Kukiz’15 proponuje wprowadzenie do konstytucji zakazu zadłużania państwa

Politycy Kukiz’15 chcą wpisania do konstytucji zakazu zadłużania państwa. Wielkość jawnego długu publicznego na liczniku w centrum Warszawy przekroczyła we wtorek bilion złotych. Licznik zainstalowała fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Parlamentarzyści Kukiz’15 chcą wprowadzenia cięć niepotrzebnych wydatków.

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka powiedział, że w Polsce mamy poważny kryzys ze względu na wzrost zadłużenia naszego kraju. Dodał, że za bilion złotych można zbudować w Polsce 25 tysięcy autostrad lub wypłacać świadczenie „500 plus” przez 45 lat.

– Prawo i Sprawiedliwość robi dokładnie to, co wszystkie poprzednie ekipy, czyli nie wiadomo, jakim prawem zadłuża pokolenie naszych dzieci, naszych wnuków. Zadłuża w tempie zastraszającym. Przypominam, że ten budżet, który PiS chce uchwalić na 2017 rok, przewiduje 60 mld złotych deficytu, najwyższego w historii III RP. Bilion złotych to tyle pieniędzy, że można by wybudować za to 25 tysięcy km autostrad, można by wypłacać świadczenie „500 plus” przez 45 lat albo na 9 lat zrezygnować całkowicie z pobierania podatków PIT i podatków CIT – wskazywał wicemarszałek Stanisław Tyszka.

Forum Obywatelskiego Rozwoju prof. Leszka Balcerowicza wyliczyło, że zadłużenie w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi ponad 26 tysięcy złotych.

FOR wskazuje, że wartość długu publicznego do PKB wynosi prawie 54 proc.

RIRM

drukuj