fot. flickr.com

KSF zajmie się sprawą przewalutowania kredytów we frankach

Komitet Stabilności Finansowej zajmie się dziś kwestią przewalutowania kredytów we frankach szwajcarskich. To jeden z postulatów osób zadłużonych.

Przyjęta przez Sejm ustawa Platformy Obywatelskiej dotycząca pomocy frankowiczom jest krytykowana przez Narodowy Bank Polski i Komisję Nadzoru Finansowego. Instytucje te wskazują, że poprawka SLD do ustawy obciąży banki kosztami przewalutowania na blisko 22 mld zł. O sprawie informują media.

Według Komisji Nadzoru Finansowego na skutek przepisów w obecnym kształcie do 2020 r. o 4 mld zł spadną także wpływy do budżetu z podatków od banków. NBP wyliczył na 380 mln spadek wpływów budżetowych z dywidend od banków. Część ekspertów wysuwa także zarzuty niekonstytucyjności ustawy. Przepisami zajmie się teraz Senat.

Dr Marian Szołucha, ekonomista z Forum dla Wolności i Rozwoju, mówi, że propozycje Platformy Obywatelskiej nie rozwiązują problemów frankowiczów.

– Ta ustawa wprowadza bowiem liczne, niesprawiedliwe społecznie wykluczenia dotyczące ilości posiadanych dzieci, metrażu mieszkania czy domu oraz choćby współczynnika LTV, czyli wartości zobowiązania kredytu hipotecznego do wartości nieruchomości. Są to sztywno określone limity, ale chciałbym zwrócić uwagę na to, ze mają się one nijak do winy, bądź jej braku klienta. W związku z tym wygląda na to, że po wyborach parlamentarnych trzeba będzie do tej sprawy znowu powrócić – powiedział dr Marian Szołucha.

Prezydent Andrzej Duda w jednym z wywiadów nie wykluczył wniesienia odpowiedniego projektu, jeśli ustawa PO nie pomoże osobom zadłużonym we frankach. Zaznaczył jednak, że rozwiązania nie mogą zdestabilizować sektora bankowego. Dodał, że problem kredytów hipotecznych nie powinien być problemem polskich podatników.

Prezydent Andrzej Duda zauważył, że choć banki mają w Polsce ogromne zyski, to ani Polacy, ani polska gospodarka nie czerpią z nich korzyści.

RIRM

drukuj