Ks. W. Sadłoń: W niedzielę w kościołach coroczne liczenie wiernych

W niedzielę w polskich kościołach odbyło się coroczne liczenie wiernych, którego celem jest zebranie danych na temat religijności Polaków – powiedział PAP ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Jak podkreślił ks. Wojciech Sadłoń, celem przeprowadzanego przez ISKK od 1980 r. badania jest poznanie, jaki procent Polaków uczestniczy w niedzielnych Mszach św. i jaka część uczestniczy w nich w sposób pełny – przystępując do komunii św.

„Chodzi też o ukazanie trendu, czyli sprawdzenie, jak z roku na rok zmienia się poziom praktyk religijnych” – wyjaśnił ks. Wojciech Sadłoń.

Dodał, że badanie zawsze odbywa się w „statystyczną” niedzielę, w którą do kościoła przychodzi przeciętna liczba wiernych.

„Dlatego od 30 lat organizujemy badanie pod koniec roku liturgicznego, po wakacjach, ale przed uroczystością Wszystkich Świętych” – zaznaczył.

Badanie przeprowadzane jest we wszystkich polskich parafiach. Za jego organizację odpowiada proboszcz, który wyznacza do niego specjalne osoby.

„Liczymy osoby, które uczestniczą we Mszy św. oraz wiernych przystępujących do komunii św. Prosimy proboszczów o liczenie w podziale na płeć, tak aby było wiadomo, jaki jest odsetek kobiet i mężczyzn uczestniczących w praktykach religijnych” – poinformował ks. Wojciech Sadłoń.

Jak zaznaczył, od roku 1990 do 2005 odsetek uczestniczących w niedzielnej Mszy św. spadał stopniowo, choć nie drastycznie, lecz w ostatnich latach ustabilizował się i oscyluje w granicach 40 proc. Natomiast odsetek przyjmujących komunię św. wynosi 17 proc.

„To jest średnia dla całego kraju, natomiast ten odsetek przyjmuje odmienne wartości w różnych częściach Polski” – wyjaśnił.

Z danych ISKK za 2015 r. wynika, że największy odsetek uczestnictwa w Mszach św. odnotowano w diecezjach: tarnowskiej (70,5 proc.), rzeszowskiej (64,3 proc.) i przemyskiej (39,6 proc.). Natomiast najniższy odsetek osób przychodzących w niedzielę do kościoła jest w diecezjach: łódzkiej (26,6 proc.), szczecińsko-kamieńskiej (26,0 proc.) i koszalińsko-kołobrzeskiej (26,2 proc.).

Dyrektor ISKK dodał, że od lat 80. stopniowo wzrasta odsetek osób przyjmujących komunię św.

„Świadczy to o tym, że uczestnictwo wiernych we Mszy św. jest pełniejsze, charakteryzuje się większym zaangażowaniem osobistym. Pojawiały się hipotezy, że może za tym stać ryzyko zbyt lekkiego traktowania i trywializowana komunii św. Jednak według specjalistów takie twierdzenie nie ma podstaw, ponieważ Polacy wciąż regularnie się spowiadają, wiec raczej należy przyjąć, że wzrost odsetka osób przyjmujących komunię św. świadczy o pogłębieniu religijności Polaków” – wyjaśnił ks. Wojciech Sadłoń.

Coroczne liczenie wiernych odbywa się od 1980 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl