Ks. prof. J. Machniak: „Reakcja Jana Pawła II na stan wojenny była bardzo wyrazista”

Popieranie Solidarności, stawanie po stronie narodu, modlitwa za Ojczyznę – to konkretne działania Ojca św. Jana Pawła II w okresie stanu wojennego w Polsce – wskazał ks. prof. Jan Machniak.

W swoim felietonie na antenie Radia Maryja wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie nawiązał do przypadającej jutro 35. rocznicy wprowadzenie stanu wojennego.

W tym kontekście ks. prof. zwrócił uwagę, że papież Polak stanął w tym czasie zdecydowanie po stronie narodu.

– Stanął jako orędownik pokoju, dlatego jego słowa: „Pokój Tobie Polsko, Ojczyzno moja” miały szczególną wartość. Reakcja Ojca Świętego na wprowadzenie stanu wojennego była bardzo wyrazista, ale jednocześnie wyważona, bo nikt nie wiedział, jak zareagują komuniści i WRON, na czele którego stanął Wojciech Jaruzelski i jego towarzysze – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

Zaznaczył, że Św. Jan Paweł II wielokrotnie zabierał głos na temat stanu wojennego w Polsce. Prosił też gen. Wojciecha Jaruzelskiego o jego zniesienie.

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 r. W jego wyniku zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób, a tysiące internowano, w tym niemal wszystkich członków Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

RIRM

drukuj