fot. PAP Tomasz Gzell

Ks. bp T. Bronakowski: Konieczne jest kroczenie drogą uświęcenia, postawienie Chrystusa i Jego Ewangelii na pierwszym miejscu

Troska o świat zewnętrzny czy o swoje ciało, bez odniesienia do Stwórcy i do ostatecznego przeznaczenia człowieka, jest niepełna. Ten brak jest czymś tak dotkliwym, że może zniweczyć najwspanialsze plany, przekreślić wszelkie marzenia i działania. Konieczne jest więc kroczenie drogą uświęcenia, postawienie Chrystusa i Jego Ewangelii na pierwszym miejscu – wskazał ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski opowiedział o refleksjach nad pięknem dzieła stworzenia i naszym udziałem w niezwykłym misterium, jakim jest życie człowieka na ziemi. Zaznaczył przy tym, że „współczesny człowiek ma coraz większą świadomość obowiązku troski o otaczającą nas przyrodę, jednak tak często zapomina o ekologii własnej duszy”.

– A przecież troska o świat zewnętrzny czy o swoje ciało, bez odniesienia do Stwórcy i do ostatecznego przeznaczenia człowieka, jest niepełna. Ten brak jest czymś tak dotkliwym, że może zniweczyć najwspanialsze plany, przekreślić wszelkie marzenia i działania. Musimy stale mieć w pamięci pytanie Zbawiciela: „Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł? Albo co da człowiek w zamian za swoją duszę?” – powiedział hierarcha.

Przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych KEP wskazał w kontekście nieśmiertelnej duszy, że „konieczne jest spojrzenie na swoje życie i na życie innych w perspektywie wieczności”.

– Jeśli troszczymy się o trzeźwość, to nie chodzi tu tylko o jakość doczesnego życia, ale przede wszystkim o jego wieczny los. Ta perspektywa jest istotna na etapie rozeznawania problemów uzależnień, a także ich leczenia, ale przede wszystkim jest bardzo ważna w całym procesie troski o to, aby trwać w wewnętrznej wolności. Ona tak często jest źle rozumiana i źle realizowana w życiu pojedynczych osób i całych społeczeństw – zwrócił uwagę.

Bł. kard. Stefan Wyszyński wypowiedział kiedyś mocne słowa, że jeśli współczesny człowiek nie ma zostać zbrodniarzem, musi iść drogą uświęcenia. Przemawiał wtedy do ludzi odpowiedzialnych za rozwój techniki. Podkreślał, że właśnie w obliczu tak wielkiego rozwoju techniki, gospodarki, człowiek musi zdawać sobie sprawę z zagrożeń wolności – kontynuował autor felietonu.

– Dlatego konieczna jest świętość życia każdego z nas. Konieczne jest kroczenie drogą uświęcenia, postawienie Chrystusa i Jego Ewangelii na pierwszym miejscu – podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

– Patrząc na  uprawne pola, na dojrzewające łany zbóż pomyślmy o uprawie ziemi swego serca. Wolność wewnętrzna wymaga codziennej troski. Trzeźwość i inne ważne cnoty moralne wymagają systematycznej pielęgnacji, wytrwałości, ufnego otwarcia się na Bożą łaskę. Wtedy nasze serca wydadzą wspaniałe owoce dobrych czynów – dodał przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych KEP.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl