fot. ks. Leszek Kryży TChr

Ks. bp J. Sobiło: Nie zapominajcie o cierpiących na Ukrainie, tylko dzięki wam mogą przetrwać zimę

Grozi nam zimowanie bez wody, gazu i elektryczności. Bardzo proszę, nie zapominajcie o tej wojnie, o ludziach, żebyśmy dzięki waszej pomocy mogli przetrwać zimę na Ukrainie – powiedział ks. bp Jan Sobiło, biskup pomocniczy charkowsko-zaporoski. W drugą niedzielę Adwentu, 4 grudnia,  przypada Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. W tym roku obchodzony jest po raz XXIII.

Hasłem tegorocznego dnia są słowa „Posłani w pokoju Chrystusa”. Ofiary zebrane w tym dniu zostaną przeznaczone głównie na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie.

fot. ks. Leszek Kryży TChr

„Pragnę bardzo serdecznie podziękować za wszelką solidarność z narodem ukraińskim: za modlitwy i ofiary, które od początku wojny są składane i przywożone do cierpiących Ukraińców” – za dotychczasową pomoc dziękuje ks. bp Jan Sobiło.

W związku z nadchodzącą zimą sytuacja wielu rodzin ukraińskich jest szczególnie trudna. W tym czasie kontynuacja pomocy płynącej z Polski i innych krajów ma wyjątkowe znaczenie.

„Idzie zima, w wielu miejscach nie będzie wody, gazu, elektryczności. Bardzo proszę, żeby nie zapomnieć o Ukrainie, o tej wojnie, cierpieniach tego narodu. (…) Pamiętamy w modlitwie i prosimy o wszelakie wsparcie, przede wszystkim modlitewne, ale także i to materialne, które pozwoli nam przetrwać zimę, być może najtrudniejszą od czasu II Wojny Światowej” – zaapelował duchowny.

fot. ks. Leszek Kryży TChr

Ks. bp Jan Sobiło jest biskupem pomocniczym diecezji charkowsko-zaporoskiej od 2010 roku. Na Ukrainie posługuje od lat 90. – początkowo jako proboszcz w Zaporożcu, a następnie wikariusz generalny diecezji charkowsko-zaporoskiej. W 2016 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Organizatorem Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej, przypadającego rokrocznie w drugą niedzielę Adwentu, jest Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, którym kieruje ks. Leszek Kryża TChr. Zespół został powołany przez kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski, w odpowiedzi na wiele potrzeb odradzającego się Kościoła za wschodnią granicą w 1989 roku. Obecnie większość działań skierowana jest na Ukrainę, lecz Zespół nieustannie współpracuje z 15 krajami na całym świecie. Pomoc materialna i finansowa udzielana jest na różne cele, takie jak konieczne remonty, zakup żywności i środków pierwszej potrzeby czy organizacja wypoczynku wakacyjnego dla dzieci. Każdy może włączyć się w pomoc.

Family News Service

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl