PAP/Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent W. Zełenski: Wszystkie prawa, które Ukraińcy otrzymali w Polsce, będą przysługiwać Polakom na Ukrainie

Wszystkie te prawa, które obecnie Ukraińcy otrzymali w Polsce, będą przysługiwać polskim obywatelom na terytorium Ukrainy – powiedział w niedzielę w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, pytany o projekt ustawy przyznającej Polakom specjalny status prawny na Ukrainie.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1528337442117386240

Ukraiński prezydent przemawiając w niedzielę w Radzie Najwyższej Ukrainy, m.in. w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, podziękował Sejmowi RP za uchwaloną ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Jednocześnie zapowiedział, że w najbliższym czasie przedstawi Radzie Najwyższej Ukrainy „podobny – lustrzany projekt”.

„Nie daj Boże, aby obywatele polscy kiedykolwiek potrzebowali tych wszystkich przywilejów w takich warunkach, w warunkach wojny. (…) I jestem przekonany, że ukraiński parlament poprze tę ustawę – szybko i zdecydowaną większością” – zapewnił Wołodymyr Zełenski.

Przywódca Ukrainy został zapytany o ten projekt na konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą.

„Dzisiaj już powiedziałem w Radzie Najwyższej Ukrainy, w trakcie mojego przemówienia, że to był sygnał bez precedensu, jeśli chodzi o szacunek i poparcie, które otrzymaliśmy od narodu polskiego, od polskiego rządu. Chodzi o to, żeby uchwalić tego typu ustawę (…). Musi być też nasze działanie w tym zakresie i ten projekt ustawy będzie w Radzie Najwyższej, i ta ustawa zostanie przyjęta przez większość ukraińskich deputowanych” – powiedział ukraiński prezydent, odpowiadając na pytanie polskiego dziennikarza.

Jak dodał, jeśli chodzi o szczegóły, „to wszystkie te prawa, które obecnie Ukraińcy otrzymali w Polsce, takie same prawa będą przysługiwać polskim obywatelom na terytorium Ukrainy”.

„Ale sam pomysł, jeśli chodzi o tę ustawę, odwdzięczenie się, to pomysł, który powstał jeszcze na długo przed rozpoczęciem wojny. Chciałem, żeby odpowiednie ustawy, umowy zostały podpisane, jeśli to będzie potrzebne i jeśli to musi być ratyfikowane przez nasze parlamenty. Polska jest na tej liście numerem jeden. Będę robić wszystko, aby odpowiednie umowy zostały podpisane ze wszystkimi naszymi sąsiadami” – mówił Wołodymyr Zełenski.

Jak zastrzegł, „oprócz tych sąsiadów, którzy uważają się za gospodarzy naszych ziemi”.

„Wdzięczny jestem prezydentowi Polski, parlamentowi i narodowi polskiemu, ale przede wszystkim chcę podkreślić, że jest to ważny krok historyczny dla połączenia, zjednoczenia naszych ludzi” – wskazał Zełenski.

Przemawiając wcześniej w Radzie Najwyższej Ukrainy, odnosząc się do uchwalonej przez Sejm ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, przyznał, że „to bezprecedensowa decyzja, zgodnie z którą nasi obywatele, którzy zostali zmuszeni do przeniesienia się do Polski z powodu rosyjskiej agresji, otrzymają niemal takie same prawa i możliwości, jak obywatele polscy”.

„Legalny pobyt, zatrudnienie, szkolenia, opieka medyczna i ubezpieczenie społeczne. To wielki krok i gest wielkiej duszy, do którego zdolny jest tylko wielki przyjaciel Ukrainy” – zaznaczył Wołodymyr Zełenski.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl