twitter.com/EpiskopatNews

XXIII Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

W drugą niedzielę Adwentu obchodzimy po raz XXIII Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. W tym roku towarzyszy mu hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”. Celem tego dnia jest duchowe i finansowe wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i w Azji Środkowej. 

Dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP, ks. Leszek Kryża TChr, powiedział, że w ubiegłym roku udało się zebrać prawie 2,5 mln zł,  z czego ponad 1,5 mln zł skierowano na pomoc Ukrainie.

Obecnie to wsparcie polega na tym, by Ukraińcy mogli przetrwać zimę – powiedział ks. Leszek Kryża TChr.

Im bardziej zabezpieczymy ich na zimę, tym mniej potem będzie tych, którzy będą chcieli Ukrainę opuścić. Staramy się zabezpieczyć tych ludzi przede wszystkim w prymitywne piecyki, żeby dotarły one do tych miejsc, gdzie nie ma prądu, gazu, żeby ci ludzie, którzy są w piwnicach, mogli ten trudny czas przetrzymać. Oczywiście musimy też zabezpieczyć okna, bo widzieliśmy to w Charkowie, Kijowie, że nawet na tych nowych osiedlach jest wiele bloków, które są pozbawione kompletnie szyb – wskazał duchowny.

W Kościołach na Wschodzie posługuje 198 kapłanów diecezjalnych, ponad 700 kapłanów i sióstr zakonnych, 40 braci zakonnych, a także wolontariusze świeccy. Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP wspiera też katolickie wspólnoty m.in. na Białorusi, w Armenii, Kazachstanie, Kirgizji i Gruzji.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl