fot. PAP

Ks. abp J. Kupny zaapelował do wiernych o modlitwę, roztropność i odpowiedzialność w obliczu pandemii

Ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, podkreślił, że wszyscy – bez względu na wiek, wykształcenie czy poglądy – zdajemy egzamin z miłości bliźniego. Metropolita zaapelował do przestrzegania zaleceń służb odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo – m.in. do pozostania w domach. Jednocześnie podziękował tym, których domy w ostatnich dniach stały się prawdziwymi świątyniami modlitwy.

Ks. abp Józef Kupny podkreślił, że dla ludzi wierzących czas, który przeżywamy, to również test z wiary.

– Wiara podpowiada, że Chrystus jest zawsze blisko tych, którzy cierpią i ze swoim cierpieniem przychodzą do niego. Wiara w końcu przypomina, że Bóg chce naszego dobra. W tej wierze chce was umocnić i w tym duchu przeżywam z wami to trudne doświadczenie. Dotarły do mnie niezwykłe świadectwa o drogach krzyżowych odprawianych w waszych rodzinach, o wspólnej modlitwie różańcowej odmawianej w intencji oddalenia zagrożenia epidemią, czy o Mszach świętych transmitowanych przez nasze media, za pośrednictwem których pobożnie łączyliście się ze wspólnotą parafialną. Dziś, podobnie jak w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, to wasze domy stały się domami Kościoła – powiedział ks. abp Józef Kupny.

W związku z obowiązującym stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce organy państwowe wprowadziły ograniczenie zgromadzeń.

Księża biskupi zaapelowali, aby we Mszach św. i nabożeństwach uczestniczyło maksymalnie 50 osób. W trosce o bezpieczeństwo wiernych Rada Stała Episkopatu wprowadziła też specjalne zasady w czasie sprawowania liturgii w kościołach.

RIRM

drukuj