Przyczyna poprawy wyników finansowych LOT-u

Na poprawę wyników finansowych Polskich Linii Lotniczych wpłynęła aktualizacja majątku, a nie faktyczna restrukturyzacja firmy – informuje jeden z dzienników.

Na początku kwietnia spółka ogłosiła, że w ubiegłym roku zamiast straty w wysokości 196 mln zł wygenerowała 26 mln zysku. Prezes LOT-u zapewnił wówczas , że jest to efekt przeprowadzonej restrukturyzacji.

Tymczasem – jak się okazuje – poprawa wyników to skutek inżynierii finansowej. Polegała ona na aktualizacji wyceny majątku i obciążeniu odpisami wyniku finansowego za 2012 rok.

Problemu nie widzi jednak ministerstwo Skarbu Państwa, które zapewnia, że wszystko jest w porządku, a w przypadku LOT-u mówienie o inżynierii finansowej jest nieporozumieniem. Poseł Adam Kwiatkowski podkreśla, że rzekome dobre wyniki spółki budzą wiele wątpliwości.

Informacje mówiące o tym, że ten wynik został osiągnięty dzięki kreatywnej polityce rachunkowej firmy są bardzo poważne. Moim zdaniem powinny zostać przeanalizowane. Zastanawialiśmy się skąd może wziąć się tak dobry wynik LOT-u. Same oszczędności na paliwie czy w innych miejscach, w których te oszczędności były prowadzone, takiego wielkiego skoku finansowego nie prognozowały. Być może jest tak, że wszystkie te wyniki są po prostu zasługą kreatywnej księgowości. Jeśli to byłoby prawdą, stawiałoby tych, którzy dziś rządzą LOT-em w – moim zdaniem – niekorzystnym świetle – ocenia Adam Kwiatkowski.

KE na początku listopada ub.r. wszczęła szczegółowe postępowanie, by ocenić czy przyznanie PLL LOT w sumie ok. 200 mln euro pomocy restrukturyzacyjnej jest zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Jeśli KE nie uzna już udzielonej pomocy państwa za dozwoloną, PLL LOT może być zmuszony do jej zwrotu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl