fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Kraków: Trwa VI Europejski Kongres Mobilności Pracy

W Krakowie trwa VI Europejski Kongres Mobilności Pracy. Głównym tematem wydarzenia jest dyrektywa o pracownikach delegowanych.

Wokół nowelizacji dyrektywy o pracownikach delegowanych od początku pojawiały się kontrowersje. Głównie dotyczą one kumulowanego czasu pracy, wysokości wynagrodzenia oraz świadczeń.

Naszym zdaniem ono jest po pierwsze, niezgodne ze swobodą świadczenia usług, a po drugie, jest przede wszystkim niemożliwe do zaimplementowania – mówiła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Europejski Kongres Mobilności Pracy ma przyczynić się do wypracowania jednolitego zdania w tej sprawie.

Idea tegorocznego kongresu opiera się na tym, żeby poddać nowe regulacje, które albo w tej chwili są w trakcie uchwalania albo zostały właśnie uchwalone, testowi na poczucie sprawiedliwości – powiedział dr Marek Benio, wiceprezes Inicjatywy Mobilności Pracy.

Już dzisiaj dochodzi na europejskim rynku do łamania prawa swobody świadczenia usług.

Namawiamy przedsiębiorców, tych, którzy delegują dzisiaj pracowników – przypominamy, że polskich w Europie jest najwięcej – do tego, aby zgłaszali do nas już dzisiaj przykłady łamania prawa, które obowiązuje jeszcze do 30 lipca 2020 roku, czyli do momentu, kiedy nowe zapisy dyrektywy wchodzą w życie – wskazałaJadwiga Emilewicz.

Wszystkie przypadki niewłaściwych praktyk mają trafić do tak zwanej czarnej księgi. Zostanie ona następnie przedstawiona Komisji Europejskiej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj