fot. TV Trwam

Kraków: w szpitalu UJASTEK otwarto kaplicę, nowe sale i Bank Mleka Kobiecego

W Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym UJASTEK w Krakowie odbyła się w sobotę uroczystość otwarcia i poświęcenia Kaplicy Szpitalnej, nowych sal i Małopolskiego Banku Mleka Kobiecego. Poświęcenia dokonał ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski.

– Ten ośrodek znajduje zatem dla siebie szczególne serce, jakim jest obecność Chrystusa w tym miejscu, żeby błogosławić swoją obecnością, żeby dawać nadzieję, żeby była też ta Boża obecność pomocą w chwilach trudnych, bo i takie czasem mogą się pojawić” – mówił ks. Arcybiskup.

Sercem szpitala jest bowiem Kaplica pw. Miłosierdzia Bożego. Placówka ma szczególną misję – podkreśla prezes zarządu szpitala Tomasz Wiśniewski.

– Szczęściem naszym jest też to, że będąc ośrodkiem referencyjnym najwyższego rzędu, możemy pomagać tym, którym szczęście na chwilę nie dopisało, albo których szczęście przyszło na świat mocno niedojrzałe, takie poniżej 500 g – podkreśla Tomasz Wiśniewski

To bardzo ważne, zwłaszcza że rodzi się coraz więcej wcześniaków – zwraca uwagę dyrektor szpitala Renata Pietruszka.

– Wszystkie dzieci, które się rodzą wcześnie, mają tutaj najlepszą opiekę, jaką możemy zapewnić. To jest najważniejsze, szczególnie w trudnych ciążach. Jest dużo oddziałów patologii ciąży, który tych pacjentów po prostu nam dostarcza. Rodzi się bardzo dużo wcześniaków, coraz więcej, i coraz młodsze wcześniaki. W związku z tym ten sprzęt i ten komfort pobytu dla mamy z dzieckiem musi być zapewniony – wskazuje dyrektor szpitala.

Przy szpitalu działa Bank Mleka Kobiecego. Mogą się do niego zgłaszać kobiety, które chcą zostać dawczyniami mleka. Po przejściu odpowiedniej procedury ich pokarm trafia do dzieci, które z różnych powodów nie mogą otrzymać go od swojej matki.

– To, co jest najcenniejsze w pierwszych miesiącach życia, to jest m.in. odpowiednie odżywianie. I my zapewniamy w ten sposób naszym pacjentom to, co jest najcenniejsze, najbardziej naturalne – tłumaczy Anna Kotlińska, koordynator Banku Mleka Kobiecego.

Mleko matki jest pokarmem, którego nie da się wytworzyć chemicznie. Pomoc oferowana w takich bankach jest zatem bezcenna.

TV Trwam News/RIRM

drukuj