Kraków: rozstrzygnięto konkurs na projekt wnętrz Pałacu Czartoryskich

Minimalizm, wydobywający historyczny charakter budynku i wartość zbiorów sztuki, ma cechować nową ekspozycję i wnętrza Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie. W środę ogłoszono wyniki konkursu na aranżację przestrzeni, należących niegdyś do Fundacji Czartoryskich.

Zwycięzcą konkursu została pracownia ART FM Sp. z o.o. Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK) Andrzej Betlej liczy na to, że otwarcie nowych wnętrz Pałacu Czartoryskich nastąpi w grudniu 2019 r. MNK od grudnia 2016 r. jest właścicielem kolekcji i nieruchomości (pałac przy ul. św. Jana, który od 2010 r. jest zamknięty dla zwiedzających, Arsenał – leżący w ciągu murów miejskich tuż obok Bramy Floriańskiej oraz tzw. klasztorek) należących wcześniej do Fundacji Książąt Czartoryskich.

Przestrzenie Pałacu Książąt Czartoryskich uzupełniliśmy o bardzo proste, minimalistyczne formy, które w sposób dyskretny dopełnią zabytkowe wnętrza i podkreślą ich najcenniejsze elementy powiedział dziennikarzom kierownik projektu Maksymilian Majoch. Jak dodał, kolorami dominującymi w nowych wnętrzach będą biel, czerń i mosiądz.

Istotną rolę w planowanej aranżacji odgrywać ma światło. Będzie to – mówił prezes ART FM Mieczysław Bielawski – oświetlenie interaktywne, bez zbędnej ilości monitorów. Światło ma jakby podążać za zwiedzającym i kierować jego uwagę na rzeczy, przy których właśnie stoi, „wygaszając” te, które już obejrzał. Aplikacje na smartfony i tablety pozwolą zwiedzającym pogłębić treści na temat danego obiektu.

Do urządzenia muzealnych wnętrz architekci chcą zastosować zabieg lustrzany – dzięki niemu nowe elementy będą jakby w ukryciu, a na pierwszy plan wysuną się wiekowe obiekty z kolekcji Czartoryskich.

Nowe gabloty, szafy, ławki, będą zrobione z wypolerowanego metalu, które przypomina lustro. Np. w sali Leonarda da Vinci będzie ławka, odbijająca posadzkę, co da wrażenie, że ławki tej nie ma opisywał Bielawski system lustrzany.

Zgodnie z projektem „Dama z gronostajem” znajdzie się w osobnym pomieszczeniu, w którym – poza zawieszoną na ścianie gablotą z obrazem, na wprost wejścia – będzie tylko ławka.

Scenariusz ekspozycji zakłada pokazanie w 24 salach na pierwszym i drugim piętrze pałacu ok. 1,1 tys. obiektów w tym: obrazów, przedmiotów codziennego użytku, militariów, grafiki oraz rękopisów i starodruków. Projekt obejmuje korytarze, klatki schodowe, utworzenie kawiarni, sklepu. Plan uwzględnia instalacje elektryczne, wentylacyjne, klimatyzacyjne.

Przed nami bardzo ciężka praca stworzenia kompleksowego, jednorodnego projektu – powiedział Betlej wyjaśniając, że projekt wyłoniony w drodze ogłoszonego w marcu konkursu zakłada aranżację kilku wybranych pomieszczeń pałacu; nad pozostałymi przestrzeniami ART FM wkrótce rozpocznie, wraz z kustoszami MNK, prace.

Dyrektor MNK zaznaczył, że muzeum w Pałacu Czartoryskich będzie odpowiadało wymogom nowoczesnego muzealnictwa, będzie miało określoną ścieżkę narracji i program edukacyjny.

Do konkursu na aranżację ekspozycji i wnętrz Pałacu Czartoryskich zgłosiły się 24 zespoły, ale zakwalifikowanych zostało 19. W pierwszym etapie wpłynęło 13 prac, z czego trzy zakwalifikowano do drugiego etapu. W skład jury weszli przedstawiciele: MNK, Stowarzyszenia Architektów Polskich, Akademii Sztuk Pięknych i Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Prace konkursowe będzie można oglądać od 18 sierpnia do 15 września w ramach wystawy plenerowej na placu przed Arsenałem Muzeum Książąt Czartoryskich.

Kolekcja Czartoryskich liczy ok. 86 tys. obiektów muzealnych i ok. 250 tys. bibliotecznych: książek, rękopisów, starodruków. Najbardziej znane dzieła to „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta. W kolekcji są też m.in. akt Hołdu Pruskiego z 1525 r. czy rękopisy „Roczników” Jana Długosza.

W 2010 r. Muzeum Książąt Czartoryskich zostało zamknięte w celu przeprowadzenia gruntownego remontu. Na lata 2010-2016 przypadał okres intensywnych prac remontowych w budynku pałacu. Ich celem było dostosowanie pałacu do potrzeb współczesnego muzealnictwa. Pomieszczenia dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, zadaszono dziedziniec. Koszt dotychczasowych prac to 27,4 mln zł. Końcem 2016 r. MNK stało się właścicielem Muzeum.

Wiosną tego roku MNK opracowało projekt „Przeszłość przyszłości – remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich – Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji”. Koszt całkowity dokończenia inwestycji to 43,5 mln zł (kwota, o którą MNK wnioskuje, to 37 mln zł). Projekt przeszedł pozytywnie ocenę formalną. Wyniki konkursu resort kultury ogłosi na przełomie października i listopada.

Jednocześnie z remontem Pałacu Fundacja Książąt Czartoryskich prowadziła w latach 2013 -2016 prace remontowo-konserwatorskie w Arsenale i tzw. klasztorku. Ich koszt wynosi 2,6 mln zł. Obecnie trwa przebudowa i remont konserwatorski Arsenału z Basztą Stolarską i Ciesielską. Prace potrwają do końca 2019 r. i będą kosztować ok. 10 mn zł, z czego ok. 6,8 mln zł pochodzi z dotacji Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl