fot. pixabay.com

Kraków: Podsumowano drugą edycję akcji „Kredkobranie”

W Krakowie podsumowano drugą edycję akcji „Kredkobranie”, która została zorganizowana z myślą o polskich dzieciach mieszkających na kresach. Patronat honorowy nad tegorocznym przedsięwzięciem objęli: metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski, rektor Akademii Ignatianum w Krakowie, wojewoda małopolski oraz marszałek województwa.

Magazyn pęka w szwach. Choć akcja jeszcze się nie zakończyła, już można ją mierzyć miarą sukcesu – mówi Artur Wolanin, prezes Fundacji Ignatianum.

– Teraz to wszystko trzeba popakować, rozdystrybuować, rozwieźć, więc spore przedsięwzięcie przed nami – wskazuje Artur Wolanin.

Czyli przed wolontariuszami. Tych po raz kolejny nie zabrakło. Wśród dwudziestu osób chętnych do pomocy są głównie studenci z Akademii Ignatianum w Krakowie.

– Po raz kolejny Akademia Ignatianum, studenci, wolontariusze dają z siebie coś więcej. To jest to, o czym mówił też ojciec rektor – o byciu człowiekiem dla innych, byciu dobrym dla innych, dawaniu siebie – zaznacza wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Współpraca z urzędem wojewódzkim trwa już od pewnego czasu i przynosi owoce – podkreśla ks. prof. Józef Bremer SJ, rektor Akademii Ignatianum w Krakowie.

– Można pokolorować świat dla dzieci. Gdzieś jest świat może mniej kolorowy niż u nas. A jak my im posyłamy tam te kolory, to ten świat będzie bardziej kolorowy i te dzieci będą wzrastały w takiej atmosferze normalnego, ludzkiego życia – mówi ks. prof. Józef Bremer.

W drugiej edycji akcji „Kredkobranie” zbierano m.in. zeszyty, kredki, pisaki. Za każdym z tych przedmiotów stoi  konkretny przedszkolak, uczeń szkoły podstawowej, liceum, technikum, który chciał pomóc swoim rówieśnikom zza wschodniej granicy – wskazuje Tomasz Konturek, koordynator akcji „Kredkobranie”.

– W akcję włączyło się około 80 podmiotów. Już teraz mamy policzonych ponad 7 tys. sztuk przyborów szkolonych i materiałów plastycznych. Szacujemy, że jest to jedna czwarta, jedna piąta wszystkiego, co jest w magazynie – mówi Tomasz Konturek.

Jak szacują organizatorzy, łączna suma zebranych materiałów i przyborów szkolnych może wynieść nawet 40 tys. sztuk. Przedmioty w najbliższym czasie trafią do Polaków na Litwie i Ukrainie. Pierwszy wyjazd zaplanowano na 23 października.

 

TV Trwam News

drukuj