fot. ipn.gov.pl

Kraków: Pochowano Władysława Nowaka ps. „Groźny”

Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie pochowano Władysława Nowaka ps. „Groźny”, działacza powojennego podziemia niepodległościowego.

W uroczystościach udział wzięła m.in. rodzina i przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej. List do uczestników pogrzebu skierował też prezes Instytutu Jarosław Szarek. W nim przypomniał, że szczątki Władysława Nowaka eksperci IPN-u odnaleźli w ubiegłym roku.

Spełniamy nasz chrześcijański obowiązek godnego pochowania bliźniego. Po blisko 70 latach z należytym ceremoniałem składamy do grobu szczątki. Władysława Nowaka „Groźnego”. Wiosną 2018 r. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN podjęło prace poszukiwawcze na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie mające na celu ujawnienie miejsc tajnych pochówków ofiar terroru komunistycznego. Wśród odnalezionych i zidentyfikowanych Żołnierzy Wyklętych był „Groźny” – żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej – wskazał w liście dr Jarosław Szarek.

Władysław Nowak urodził się 14 maja 1921 roku w Kamyku w pow. bocheńskim. Od 1943 roku działał w Narodowej Organizacji Wojskowej. Później przyłączył się do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Brał udział w wielu akcjach grupy. Następnie wyjechał na Ziemie Zachodnie.

 

RIRM

drukuj