PAP/Radek Pietruszka

Rusza zbiórka podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą STOP 447

Stowarzyszenie Roty Niepodległości rozpoczęło w poniedziałek zbiórkę podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą STOP 447, która ma zabezpieczyć Polskę przed roszczeniami majątkowymi wysuwanymi przez organizacje żydowskie.

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej STOP447 zbiera podpisy pod projektem ustawy o ochronie własności w Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego.

Rzeczpospolita Polska uznaje za konieczne uchwalenie niniejszej ustawy w celu zabezpieczenia Państwa i jego obywateli przed podstępną grabieżą, pozorowaną bezpodstawnymi roszczeniami” – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Według projektu, zakazuje się podejmowania „jakichkolwiek działań zmierzających do zaspokojenia” roszczeń. Za naruszenie zakazów proponuje się kary od 3 do 25 lat więzienia.

Wypłata roszczeń doprowadzi do sytuacji, w której państwo polskie de facto przestanie istnieć, być może będzie flaga (polska), będzie hymn, ale potężnym majątkiem będzie dysponował ktoś narzucony przez organizacje żydowskie” – powiedział prezes Stowarzyszenia Roty Niepodległości, pełnomocnik komitetu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej (OIU) Robert Bąkiewicz.

Robert Bąkiewicz podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej, że przez wiele lat mówiono o 65 miliardach dolarów, a w ostatnich latach wartość roszczeń żydowskich wzrosła do ponad 300 miliardów dolarów.

To jest 3-letni budżet państwa polskiego, przez 3 lata nie mielibyśmy policji, wojska, wypłaty emerytur, nie działałyby szkoły, szpitale, umieralibyśmy na ulicach z głodu” – ocenił prezes Stowarzyszenia Roty Niepodległości.

Jego zdaniem, nawet wypłata jednej złotówki jest nie do zaakceptowania, gdyż może prowadzić do „następnych ataków i następnego drenowania polskich kieszeni i budżetu państwa polskiego”.

Robert Bąkiewicz przypomniał, że w lutym podczas konferencji bliskowschodniej w Warszawie, sekretarz stanu USA Mike Pompeo wezwał Polskę do rozwiązania kwestii restytucji mienia ofiar Holocaustu. Pompeo powiedział wtedy: „Doceniamy znaczenie rozwiązywania niezałatwionych spraw związanych z przeszłością i namawiam moich polskich kolegów do pójścia naprzód w sprawie kompleksowej restytucji prywatnej własności”.

Odnosząc się do proponowanych kar pozbawienia wolności od 3 do 25 lat, Robert Bąkiewicz poinformował, że groziłyby one tym, którzy złamaliby zakaz „podejmowania jakichkolwiek czynności zmierzających do zaspokojenia roszczeń dotyczących mienia bezdziedzicznego, w tym prowadzenia negocjacji, zawierania ugód, uznawania roszczeń, wyrażenia zgody na mediację, wypłaty świadczeń pieniężnych, czy jakichś rekompensat”.

Zastępca pełnomocnika komitetu Mariusz Piotrowski ocenił, że naciski w sprawie roszczeń są wyrażane przede wszystkim przez „zakłamywanie historii Polski”.

To jest antypolonizm, który szerzy się na świecie. Gra toczy się nie tylko o sferę ekonomiczną, o przyszłość Polaków, ale również o prawdę historyczną” – podkreślił Mariusz Piotrowski.

Zwrócił uwagę, że na zebranie 100 tys. podpisów inicjatorzy mają 3 miesiące.

Inicjatorzy inicjatywy STOP 447 byli pytani, na czyje poparcie liczą w Sejmie.

Liczymy na to, że propolscy posłowie, którzy mają w sercach polską rację stanu poprą nas, bez względu na szyldy partyjne” – podkreślił członek zarządu Stowarzyszenia Roty Niepodległości Tomasz Kalinowski.

Zwrócił uwagę, że w połowie roku podpisy pod petycją do prezydenta USA Donalda Trumpa ws. „niesprawiedliwej ustawy 447” składali niektórzy posłowie Zjednoczonej Prawicy.

Przyjęta przez Kongres USA i podpisana w maju 2018 r. przez prezydenta Trumpa ustawa o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today — JUST Act, potocznie zwana ustawą 447), dotyczy zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom.

 

PAP

drukuj