fot. twitter.com

R. Bąkiewicz: Apelujemy do rządu o podjęcie prac nad obywatelską ustawą „Stop 447” oraz wycofanie się z Deklaracji Terezińskiej

W nocy opublikowany został Raport Departamentu Stanu USA dot. Ustawy 447. Apelujemy do rządu o podjęcie prac nad obywatelską ustawą „Stop 447” oraz wycofanie się z Deklaracji Terezińskiej – powiedział w czwartek prezes Stowarzyszenia Roty Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz.

W trakcie czwartkowej konferencji prezes Stowarzyszenia Roty Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz odniósł się do opublikowanego Raportu Departamentu Stanu USA dot. Ustawy 447. [czytaj więcej]

Polska i inne kraje zostały wskazane w nim jako te, które „nie uchwaliły jeszcze kompleksowego ustawodawstwa dotyczącego restytucji mienia krajowego lub odszkodowań za konfiskaty związane z Holokaustem”. Dokument to załącznik do tzw. Ustawy 447, nie zobowiązuje żadnego z wymienionych krajów do zmian.

Departament Stanu do przedstawienia raportu zobowiązywała Ustawa o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (zwana ustawą 447). Z powodu koronawirusa publikacja raportu została opóźniona o cztery miesiące. Ustawa nie wymaga od żadnego państwa, by wypłacało rekompensatę za utracony majątek osobom fizycznym, organizacjom czy zagranicznym rządom. Jak dowodzą twórcy raportu, jego celem jest opisanie działań koniecznych, by „zapewnić sprawiedliwość dla ocalałych z Holokaustu oraz ich rodzin”.

Robert Bąkiewicz stwierdził, że raport ten „dobitnie pokazuje, że jednak sprawa dotycząca roszczeń do mienia bezdziedzicznego organizacji żydowskich faktycznie, realnie istnieje”.

„My podnosząc ten temat wielokrotnie odbijaliśmy się od ściany niezrozumienia i argumentu, że tego tematu w ogóle nie ma. Ten temat już dzisiaj istnieje. Analizujemy ten raport” – powiedział.

Wskazał też na Deklarację Terezińską, która – jak podkreślił Robert Bąkiewicz – budzi w Polsce „duże kontrowersje”, bo „nie wiadomo tak naprawdę, czy ona jest sygnowana przez państwo polskie”.

„My jako ci, którzy złożyli w sejmie obywatelski projekt ustawy +Stop 447+ żądamy tego, żeby podjęto pracę legislacyjną nad tym projektem (…) Żądamy też jasnego zajęcia stanowiska dotyczącego Deklaracji Terezińskiej” – mówił.

Deklaracja Terezińska, przyjęta w 2009 r. przez 46 państw świata na zakończenie Praskiej Konferencji ds. Mienia Ery Holokaustu, jest niezobowiązującą listą podstawowych zasad mających przyspieszyć, ułatwić i uczynić przejrzystymi procedury restytucji dzieł sztuki oraz prywatnego i komunalnego mienia przejętego siłą, skradzionego lub oddanego pod presją w czasie Holokaustu.

Amerykańska „Ustawa 447” dotyczy restytucji mienia ofiar Holokaustu i zobowiązuje sekretarza stanu USA do corocznego sprawozdania o realizacji ustaleń zawartych w Deklaracji Terezińskiej. Deklaracja, przyjęta w 2009 r. przez 46 państw świata na zakończenie Praskiej Konferencji ds. Mienia Ery Holokaustu, jest niezobowiązującą listą podstawowych zasad mających przyspieszyć, ułatwić i uczynić przejrzystymi procedury restytucji dzieł sztuki oraz prywatnego i komunalnego mienia przejętego siłą, skradzionego lub oddanego pod presją w czasie Holokaustu.

W styczniu br. wiceminister Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk wyjaśniał w rozmowie z portalem wPolityce.pl, że w Polsce obowiązują przepisy dotyczące restytucji mienia, ale nie ma jednego aktu prawnego dotyczącego tej kwestii, gdyż regulacje są rozproszone w różnych aktach prawnych. Dodał, że na podstawie obowiązujących w Polsce przepisów, każdy przypadek jest indywidualnie rozpatrywany przez sądy.

„Nie ma ograniczeń dotyczących zwrotu majątku. Każdy może ubiegać się o zwrot. Nie można powiedzieć, że w Polsce nie ma przepisów umożliwiających restytucję. Są i na ich podstawie są prowadzone procesy sądowe” – podkreślił Wawrzyk.

Premier Mateusz Morawiecki w lutym 2018 r. tłumaczył, że odpowiedzialność za wszystkie zbrodnie i wszystko, co się stało w trakcie II wojny światowej, ponoszą Niemcy. Przypomniał, że w czasie II wojny zginęło 6 mln obywateli Polski, z których 3 mln było Żydami.

„To byli obywatele Polski, sześć milionów Polaków zginęło podczas II wojny światowej, tak, że nigdy nie zgodzimy się na to, żeby ktoś mówił, że Polska była współodpowiedzialna za Holokaust” – wskazał szef rządu.

PAP

drukuj