fot. pl.wikipedia.org

Ustawa 447: Polska znów na liście krajów objętych roszczeniami

Departament Stanu USA opublikował raport dotyczący żydowskich roszczeń. To załącznik do ustawy 447. Na liście znajduje się Polska. Według zapewnień polskich władz, każdy rachunek, jaki przyjdzie do Warszawy, zostanie odesłany do Niemiec – faktycznych sprawców dramatu II wojny światowej.

Wraca sprawa amerykańskiej ustawy 447 o restytucji mienia żydowskiego. Departament Stanu co roku publikuje listę państw, które nie uchwaliły przepisów umożliwiających zwrot żydowskiego majątku. W wykazie znalazła się m.in. Białoruś, Ukraina, Chorwacja, Łotwa, Rosja i Polska.

Raport departamentu stanu to jedynie załącznik do ustawy 447 i nie zobowiązuje żadnego z tych państw do restytucji mienia. Zwraca jednak uwagę, by zapewnić ofiarom Holokaustu zwrot majątku lub odszkodowanie za poniesione szkody. W dokumencie podkreślono jednocześnie dotychczasowe działania Polski na rzecz ofiar nazistowskich zbrodni.

„Polska poważnie zaangażowała się w upamiętnianie Holokaustu; rząd finansuje muzea i zabytki, w tym osiem państwowych muzeów pamięci na terenie byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady działających na terenie okupowanej Polski” – czytamy w raporcie.

W Polsce kwestia ewentualnego zwrotu majątku rozpatrywana jest indywidualnie przez sąd. Polskie władze nieustannie podkreślają, że wszelką odpowiedzialność za utracone majątki w czasie II wojny światowej ponoszą Niemcy. Ponadto to Polska najbardziej ucierpiała w czasie światowego konfliktu. Zginęło sześć milionów Polaków, z czego połowa to Polacy żydowskiego pochodzenia. Straty poniesione w wyniku niemieckiej agresji nasz kraj odczuwa do dzisiaj.

TV Trwam News

drukuj