fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Kraków: nadzwyczajna sesja ws. Światowych Dni Młodzieży

Dziś odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Krakowa poświęcona przygotowaniom do Światowych Dni Młodzieży. Władze Krakowa nie zabezpieczyły jeszcze środków na organizację tego wydarzenia.

Część wydatków związanych z organizacją ŚDM spada na lokalny samorząd. Według szacunków to 202 mln zł. Znaczną część pieniędzy, bo aż 137 mln zł pochłoną inwestycje w mieście. Chodzi m.in. o remonty dróg, budowę przystanku kolejowego w Łagiewnikach czy polepszenie komunikacji miejskiej.

Bolesław Kosior, pełnomocnik Rady Miasta Krakowa ds. ŚDM podkreśla, że sytuacja jest dziwna, bo budżet miasta wynosi 4,5 mld zł.

Sytuacja jest kuriozalna w tym momencie, bo już teraz powinniśmy wiedzieć jakimi funduszami dysponują te trzy podmioty, jakim jest strona kościelna, samorządowa i strona rządowa. Pamiętajmy o tym,  że to nie jest tylko wizyta głowy Kościoła katolickiego, ale to jest również wizyta głowy państwa Watykan, i nie wyobrażam  sobie, żeby nasz rząd nie partycypował w kosztach. Myślę, że nasze miasto spokojnie stać na 300 mln zł, żeby wydać tą kwotę tak, aby miasto Kraków było wypromowane przez młodych ludzi na całym świecie –  zaznaczył Kosior.

Światowe Dni Młodzieży z udziałem Ojca św. Franciszka odbędą się w Krakowie w dniach od 26 do 31 lipca 2016 r.

Najważniejsze wydarzenia odbędą się na Błoniach Krakowskich: otwarcie ŚDM, powitanie Papieża i Droga Krzyżowa oraz w Campusie Misericordiae.

RIRM

drukuj