fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Kraków: nadzwyczajna sesja ws. Światowych Dni Młodzieży

W Krakowie odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta, poświęcona  przygotowaniom do Światowych Dni Młodzieży. Radni debatowali nt. finansowania tego przyszłorocznego wydarzenia. Część wydatków związanych z organizacją spada bowiem na lokalny samorząd.

Według wstępnych szacunków miasto na ten cel potrzebuje ok. 202 mln zł. Większa część tej sumy ma być przeznaczona na inwestycje, m.in. remonty dróg, polepszenie funkcjonowania komunikacji miejskiej oraz promocję. Kraków musi wydać także dodatkowe 80 mln.

Sekretarz miasta Krakowa Paweł Stańczyk podkreślił, że miasto nie realizuje inwestycji, których jedynym celem i funkcją są Światowe Dni Młodzieży.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, powiedział na konferencji prasowej, że od samego początku Kościół stara się tak urządzić Światowe Dni Młodzieży, aby jak najmniej kosztowały.

–  To co dotyczy Kościoła, liturgii, prowadzenia uroczystości od strony religijnej Kościół bierze na siebie. To jest jedna sprawa. Druga sprawa, jeśli są w przygotowaniach miejsca czy drogi, to jest sprawa nie nasza, tylko samorządów. Ale od samego początku mówimy, że nie można robić tych rzeczy na jeden dzień. To musi służyć, w dalszym ciągu. Od samego początku mówiliśmy, że nie chcemy robić tylko na te dni, ale żeby to służyło miastu i Polsce. A pewne rzeczy są konieczne – wyjaśnił ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Nie wiadomo, ile w sumie wyniesie organizacja Światowych Dni Młodzieży. Jedno jest pewne – wspólnego budżetu na to prestiżowe wydarzenie nie ma.

Światowe Dni Młodzieży z udziałem Ojca św. Franciszka odbędą się w Krakowie w dniach od 26 do 31 lipca 2016 r. Najważniejsze wydarzenia odbędą się w Campusie Misericordiae i na krakowskich Błoniach, gdzie nastąpi otwarcie Światowych Dni Młodzieży, powitanie Papieża i Droga Krzyżowa.

RIRM

 

drukuj