Ks. abp M. Jędraszewski: Chrystus nadał śmierci nowy wymiar

W czwartek 23 listopada w krakowskiej Kolegiacie św. Anny odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Dialogi u św. Anny”. Swoją katechezę wygłosił na nim ks. abp Marek Jędraszewski. Łatwo powiedzieć „śmierć”, ale dużo trudniej nam wniknąć w to, czym naprawdę jest – mówił metropolita krakowski.

Ks. arcybiskup, który w czwartek podjął tematy umierania i Bożego miłosierdzia,  poruszył jego filozoficzne aspekty. Zwrócił też uwagę na trudność zagadnienia śmierci.

– Sami umierania nie doświadczamy. Możemy najwyżej towarzyszyć komuś, kto odchodzi z tego świata.  Jest to zawsze jakiś fakt dostrzegany i przeżywany z zewnątrz – nigdy od wewnątrz – zauważył metropolita krakowski.

Ks. abp Marek Jędraszewski przypomniał również co na temat śmierci mówi samo chrześcijaństwo. Jak zaznaczył Jezus Chrystus „wziął na siebie śmierć, przeszedł przez nią, nadał tej śmierci nowy wymiar”.

– „Postanowiono ludziom raz umrzeć”. Nie ma reinkarnacji, jest tylko ten jeden bieg życia, jeden odcinek od poczęcia, aż do śmierci. Nikt z nas nie wie kiedy ten moment nastąpi. Może być tak, jak mówi Jezus, że przyjdzie nagle jak złodziej w nocy. I dlatego konieczna jest czujność i gotowość na spotkanie z Panem, bo nie wiadomo kiedy z tego życia będziemy wyrwani – podkreślił.

Jak zaznaczył ksiądz arcybiskup, dzięki Jezusowi śmierć nie jest już przekleństwem, wydarzeniem, „które dla chrześcijanina wiąże się z rozpaczą”. Jest to pewna rzeczywistość, przez którą trzeba przejść z nadzieją – wskazał.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl