Kraków: czerwone berety świętowały na Błoniach

80. rocznicę spadochroniarstwa wojskowego w Polsce oraz 60. rocznicę powstania wojsk powietrznodesantowych w siłach zbrojnych świętowali w piątek w Krakowie żołnierze polscy, amerykańscy, brytyjscy, czescy, holenderscy, kanadyjscy, niemieccy i węgierscy.

Na kopcu Kościuszki zawisła wielka flaga 6 Brygady Powietrznodesantowej. W programie uroczystości na Błoniach znalazły się różnorodne atrakcje, m.in. konkursy dla dzieci, warsztaty artystyczne, pokazy dynamiczne, prezentacje współczesnego i historycznego sprzętu spadochroniarskiego.

W 6 Brygadzie Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego służy ponad 3 tys. osób (jednostki w Krakowie, Gliwicach, Bielsku-Białej).

„Służbą jest zainteresowanych też coraz więcej kobiet. Nie ma dla nich żadnych taryf ulgowych” powiedziała PAP oficer prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej Agata Niemyjska.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podziękował żołnierzom za to, że miasto może liczyć na nich w każdej sytuacji. Podkreślił m.in. wkład brygady w pomoc podczas powodzi w 2010 r. oraz podczas organizacji Światowych Dni Młodzieży 2016.

„60 lat temu los połączył Kraków i czerwone berety – ta wyjątkowa formacja w naszych siłach zbrojnych zżyła się z Krakowem i Kraków zżył się z nią” – mówił prezydent Jacek Majchrowski.

Podczas piątkowych uroczystości decyzją ministra obrony narodowej zasłużeni żołnierze otrzymali odznaczenia i wyróżnienia.

6 Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego stacjonuje w Garnizonie Kraków. Jest przygotowana do działań desantowo-szturmowych i spadochronowych. Wywodzi się z 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego.

Jak poinformowała oficer prasowy brygady, w sobotę w dzień spadochroniarza  flaga 6 Brygada Powietrznodesantowa będzie świętować w Warszawie, gdzie m.in. na pl. Inwalidów odbędzie się odsłonięcie pomnika gen. Sosabowskiego. Z kolei na Powązkach pochowanych zostanie gen. Alfons Maćkowiak, cichociemny.

PAP/RIRM

drukuj