Kraje rozwinięte mierzą się z zapaścią demograficzną. Z podobnym problemem zmaga się Polska

W grudniu w Polsce urodziło się poniżej 20 tys. dzieci. Statystyki przewidują dalszą zapaść demograficzną, z którą mierzą się kraje rozwinięte – wśród nich Japonia i Korea Południowa.

Liczba dzieci urodzonych w Japonii spada nieprzerwanie od ośmiu lat. W roku 2023, na co wskazują statystyki przywoływane przez resort zdrowia, różnica między liczbą urodzeń a liczbą zgonów przekroczyła 831 tysięcy. Towarzyszy temu spadek liczby małżeństw, gdzie wskaźnik jest najniższy od 90 lat. Ekonomista dr Marcin Kędzierski wyjaśnia, że podobne, niepokojące doniesienia płyną także z innych krajów rozwiniętych.

– Jeżeli popatrzymy na kraje rozwinięte, jak Korea Południowa, tam współczynnik dzietności dla niektórych regionów osiągnął już 0,5 – zwraca uwagę dr Marcin Kędzierski.

W Polsce współczynnik dzietności, czyli liczba dzieci, które średnio urodziłaby jedna kobieta, spadł do ok. 1,2.

– Według najbardziej pesymistycznych prognoz liczebność Polski, ludności polskiej w roku 2050 osiągnie 33 mln, ale jeżeli ten współczynnik dzietności spadnie poniżej jedności, wtedy te liczby będą jeszcze mniejsze. Pytanie, czy uda się ten ubytek zrekompensować migracjami, ale już wiemy, że część Ukraińców, która przybyła do Polski po wybuchu pełnoskalowej agresji rosyjskiej, wyjechała już z Polski, więc nie uda się prawdopodobnie skompensować tego migrantami – zaznacza dr Marcin Kędzierski.

W grudniu liczba urodzeń spadła do poziomu poniżej 20 tysięcy. W całym roku 2023 w Polsce na świat przyszło poniżej 300 tys. dzieci.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl