fot. Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Wincentego a' Paulo w Chełmnie

Kościół w dobie pandemii koronawirusa służy nie tylko pomocą duchową

Od momentu wystąpienia pierwszych zakażonych koronawirusem Kościół katolicki bardzo aktywnie włączył się w pomoc wszystkim potrzebującym. W naszej ojczyźnie pomoc diecezjalnych oddziałów Caritasu jest szczególnie mocno widzianą realną pomocą dla wszystkich naszych bliźnich.

Caritas diecezji sosnowieckiej uruchomiła tak zwane Centra Kryzysowe w wielu miastach. Są to między innymi Olkusz, Dąbrowa Górnicza, Wolbrom czy Sosnowiec. W ten sposób Kościół włączył się w diecezji sosnowieckiej w pomoc dla seniorów, którzy są grupą najbardziej narażoną na ciężkie zachorowanie na COVID-19. Więcej informacji o działalności Caritasu w diecezji sosnowieckiej można znaleźć [tutaj].

Podobna akcja pomocowa ruszyła także w archidiecezji białostockiej, która aktywnie włączyła się w społeczną akcję #PomocDlaSeniora.

Z kolei diecezja radomska już od 2000 roku jest blisko potrzebujących poprzez „Linię Braterskich Serc”, której dyrektorem jest ksiądz doktor Marek Dziewiecki. Radomska linia to telefon zaufania, który niesie pomoc ludziom cierpiącym, przeżywającym dramaty w życiu oraz wszystkim potrzebującym. Więcej o „Linii Braterskich Serc” można przeczytać [tutaj].

Caritas diecezji sandomierskiej współpracuje aktywnie z Miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej oraz żołnierzami najnowszej polskiej formacji zbrojnej – Wojsk Obrony Terytorialnej i razem ramię w ramię dostarczają żywność osobom, które przebywają na kwarantannie w związku z pandemią koronawirusa.

Więcej informacji o działalności Caritas diecezji sandomierskiej znajduje się [tutaj].

W pomoc dla naszych starszych rodaków zaangażował się również Caritas archidiecezji poznańskiej. Tam działacze Caritasu pomagają seniorom chociażby poprzez zrobienie im zakupów. Więcej o działalności Caritas archidiecezji poznańskiej można znaleźć [tutaj].

W diecezji płockiej uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy parafii pod wezwaniem świętego Marcina w Gostyninie wraz z członkami Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Kół Żywego Różańca diecezji płockiej uszyli około 750 maseczek ochronnych. W tej samej diecezji funkcjonuje telefon wsparcia w czasie kwarantanny.

Archidiecezja łódzka zaangażowała się z kolei w akcję #ZaadoptujMedyka, która polega na gorliwej i pobożnej modlitwie w intencji tych, którzy stoją na pierwszej linii walki z pandemią koronawirusa.

Do adopcji medyków gorąco zachęca ksiądz prałat Juliusz Lasoń, który od ponad 20 lat jest kapelanem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi.

W akcję Caritas #WdzięczniMedykom zaangażowała się także diecezja zielonogórsko-gorzowska. Jej duszpasterz ksiądz biskup Tadeusz Lityński gorąco zachęca do pomocy.

Caritas diecezji pelplińskiej wyszło z kolei z inicjatywą wsparcia psychologicznego lub duchowego dla wszystkich potrzebujących. Więcej o działalności Caritas diecezji pelplińskiej można dowiedzieć się klikając [tutaj].

Caritas diecezji opolskiej zaangażował się między innymi w przygotowywanie posiłków, teleporady, łaźnie dla bezdomnych i szerokorozumianą pomoc dla seniorów. Więcej informacji o pracy na rzecz drugiego człowieka Caritas diecezji opolskiej można znaleźć [tutaj].

W pomoc potrzebującym włączyła się także archidiecezja warszawska, która przygotowała wiele rozmaitych form pomocowych [zobacz].

W pomoc zaangażowała się dobrze znana Fundacja Małych Stópek, która zebrała środki na zakup respiratora dla jednego ze szczecińskich szpitali. Więcej [tutaj].

Wolontariusze lublińskiego Caritasu zaangażowali się natomiast w szycie maseczek ochronnych [zobacz].

Z kolei diecezja legnicka wprowadziła rękoma Specjalistycznej Poradni Rodzinnej imienia świętej Joanny Beretty Molii w Lubinie porady online w czasie trwającej pandemii.

Siostry Kanoniczki Ducha Świętego z archidiecezji krakowskiej otworzyły natomiast „Gwidonowe okno”, w którym wydają posiłki najuboższym. Nasze duchaczki szyją ponadto maseczki, aby wspomóc medyków.

W pomoc seniorom w tym trudnym czasie włączyła się także archidiecezja gnieźnieńska.

Caritas diecezji gliwickiej dostarcza ciepłe obiady bezpośrednio pod drzwi osób starszych i niepełnosprawnych. W tej samej diecezji funkcjonuje także telefon wsparcia psychologicznego.

Caritas diecezji drohiczyńskiej zainicjował z kolei nową akcję #DzielnyBoDobry

Caritas archidiecezji częstochowskiej zbiera natomiast pieniądze na zakup niezbędnego do ratowania życia respiratora [zobacz].

Ełcki Caritas zainicjował z kolei akcję #PaczkaBezdotykowa.

W diecezji bielsko-żywieckiej Caritas przekazał 12 tysięcy ręczników papierowych oraz 300 maseczek ochronnych do Beskidzkiego Centrum Onkologii w Bielsku-Białej.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl