PAP/Paweł Supernak

W. Kraska: Pasażerowie wjeżdżających do Polski autobusów wypełnią ankiety lokalizacyjne

W autobusach, które wjeżdżają do Polski, pasażerowie będą musieli wypełnić ankiety lokalizacyjne – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Według wiceministra, w ognisku koronawirusa w Niemczech poza tzw. pacjentem zero mogli być inni Polacy. Myślę, że tych przypadków będzie więcej – dodał.

W nocy z wtorku na środę potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Pacjent hospitalizowany jest w Zielonej Górze. Mężczyzna przyjechał do Polski z Niemiec, z Westfalii. Stan jego zdrowia jest dobry, a przebieg choroby łagodny. Podróżował do Polski autobusem.

Wiceminister Waldemar Kraska dziś w Polskim Radiu 24 podkreślił, że władze dokładają wszelkiego wysiłku, aby natychmiast przecinać łańcuch epidemiologiczny, kiedy pojawi się nowy przypadek koronawirusa.

„Myślę, że ten wczorajszy przypadek nie będzie niestety jedynym” – dodał.

Waldemar Kraska przypomniał, że z początku ostrzegano osoby, które były w Chinach, a następnie te odwiedzające Włochy.

„Wczoraj się okazało, że ta osoba, która jest tym pacjentem >>zero<< wróciła, więc aktualizujemy nasze rekomendacje. W tej chwili wszystkie osoby, które miały kontakt z tą osobą, powinny być izolowane” – dodał.

Według wiceministra, sytuacja może się zmieniać.

„Wiem, że wielu Polaków wraca w tej chwili z Niemiec, było w tym ognisku koronawirusa (…), w północnej Nadrenii dokładnie, więc myślę, że tych przypadków będzie więcej” – powiedział.

Zapewnił, że służby monitorują tę sytuację, a od środy pasażerowie autobusów, które wjeżdżają do Polski, będą musieli wypełniać ankiety lokalizacyjne, podając swoje namiary na siebie. Podobne rozwiązanie stosowane jest w samolotach, w których wypełnia się Karty Lokalizacyjne.

Wiceminister Kraska zaznaczył, że w autobusie, którym jechał pacjent „zero”, bilety były imienne.

„Dość szybko dotarliśmy do nich, oni są wszyscy zlokalizowani, objęci kwarantanną, więc te działania były modelowe” – podkreślił.

Według danych Ministerstwa Zdrowia, na środowe popołudnie w Polsce 65 osób jest hospitalizowanych celem wykluczenia zakażenia koronawirusem, 349 osób poddano kwarantannie domowej, a 4540 objęto nadzorem sanepidu. Do tej pory potwierdzono w Polsce jeden przypadek zarażenia.

Próbki na obecność SARS-CoV-2 z chińskiego miasta Wuhan, który wywołuje chorobę COVID-19 badane są w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w stolicy oraz laboratoriach w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku oraz Kielcach.

Dziś próbki mają zacząć badać kolejne trzy stacje sanitarno-epidemiologiczne: w Lublinie, Łodzi i Poznaniu. W przyszłym tygodniu próbki będzie można badać jeszcze w jednym warszawskim laboratorium.

Zakażenia nowym koronawirusem odnotowano oprócz Chin, gdzie znajduje się centrum epidemii, m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, a także we Włoszech, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Danii, Norwegii, Szwecji, Austrii, Grecji, Białorusi, Litwie, Estonii i Rumunii.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl