fot. flickr.com

Koronawirus wciąż nie dotarł do Polski; pod obserwacją przebywa 48 osób

Koronawirus wciąż nie dotarł do Polski. Obecnie w naszych szpitalach pod obserwacją przebywa 48 osób. Informację o tym, jak Polska radzi sobie z koronawirusem, przedstawili w trakcie sejmowej komisji zdrowia przedstawiciele rządu oraz Główny Inspektor Sanitarny.

Pierwsze przypadki koronawirusa odnotowano półtora miesiąca temu. Od tamtego czasu stwierdzono już ponad 45 tysięcy zachorowań na całym świecie. Z powodu koronawirusa zmarło 1115 osób. W samej Unii Europejskiej zarażonych jest 46 osób.

W środę informację o sytuacji w Polsce na sejmowej komisji zdrowia przekazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

– Mamy w Polsce 18 osób hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, w tym jeden obywatel Chin oraz 30 osób we Wrocławiu – oznajmił Waldemar Kraska.

Dodatkowo 14 osób przebywających w Polsce jest poddanych kwarantannie domowej, a ponad 1600 jest objętych nadzorem epidemiologicznym. Na początku lutego do Polski ewakuowano 30 osób przebywających w Chinach.

– Ta trzydziestka, która przyleciała do nas 2 lutego z miejscowości Wuhan, miała już trzykrotnie pobrane badania na obecność koronawirusa i trzykrotnie wyniki były ujemne – powiedział wiceminister zdrowia.

W prowincji Hubei pozostał tylko jeden Polak, który nie wyraził chęci powrotu do Polski. Jego stan zdrowia jest dobry – poinformował resort zdrowia. Kolejne 5 osób zostało ewakuowanych do Polski w ostatnią sobotę. Pierwsze wyniki badań również nie wykazały obecności koronawirusa.

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas podkreślił, że epidemia koronawirusa nie dotyczy Polski ani innych państw europejskich.

– Ten wirus, według mojej oceny, najlepiej jest zwalczać za pomocą wiedzy i istotnego spokoju. Tu wiedza jest najbardziej istotna. Najbardziej istotne jest nasze zachowanie – podkreślił Jarosław Pinkas.

Czyli dbałość o higienę. Główny Inspektor Sanitarny apeluje o częste mycie rąk i zapoznanie się z zasadami zapobiegania zarażeniom.

TV Trwam News

drukuj