PAP/EPA.

Świat walczy z pandemią koronawirusa

Epidemia koronawirusa dociera do kolejnych państw. Liczba zarażonych rośnie. Rośnie także liczba ofiar śmiertelnych. Hiszpania wydłuża stan zagrożenia epidemicznego, a Włochy zawieszają działalność produkcyjną w obawie przed kolejnymi zakażeniami. Jak wygrać z epidemią? Światowa Organizacja Zdrowia mówi „testujmy” i zaznacza: szczepionki nie będzie w ciągu roku.

W Rumunii i na Cyprze są już pierwsze ofiary śmiertelne epidemii koronawirusa. Rząd w Madrycie wydłuża stan zagrożenia epidemicznego o dwa tygodnie. W Hiszpanii spełnia się właśnie włoski scenariusz. Kilkadziesiąt tysięcy osób zarażonych i tysiące ofiar śmiertelnych. Ulice są puste.

Mieszkańcy Hiszpanii mają zakaz opuszczania swoich domów. Wyjątkiem są zakupy pierwszej potrzeby, praca lub wizyta w banku. Poza sklepami spożywczymi, elektronicznymi, aptekami i stacjami wszystko jest zamknięte.

Identyczne ograniczenia występują we Włoszech. Tam rząd poszedł jednak jeszcze dalej. Premier Giuseppe Conte zapowiedział zamknięcie całej działalności produkcyjnej.

– Decyzja rządu polega na zamknięciu w całym kraju wszelkich działań produkcyjnych, które nie są ściśle kluczowe i niezbędne dla zapewnienia nam wszystkich towarów i usług pierwszej potrzeby – zaznaczył Giuseppe Conte.

We Włoszech każdego dnia umiera coraz więcej osób. Tylko wczoraj zmarło ponad 700 pacjentów. Dramatycznie rośnie także liczba zakażonych. Zarazić może się każdy. Choć w grupie największego ryzyka są osoby starsze, to także osoby w sile wieku mogą umrzeć z powodu zakażenia.

– W Korei Południowej jedna na pięć osób zmarłych miała mniej niż 60 lat. Na intensywnej terapii we Włoszech dwóch na trzech pacjentów nie ukończyło 70. roku życia, a 12 proc. pacjentów na intensywnej terapii we Włoszech nie ukończyło 50 lat – wskazał Mike Ryan, dyrektor wykonawczy WHO.

Na szczepionki przeciw chińskiemu koronawirusowi będziemy musieli poczekać przynajmniej rok – powiedział Mike Ryan.

– Musimy być realistami. Potrzeba dużo czasu, aby szczepionki mogły się rozwijać, aby je testować, czynić bezpiecznymi, udowadniać, że są skuteczne. Następnie trzeba wyprodukować wystarczająco dużo szczepionek dla wszystkich – wyjaśnił dyrektor wykonawczy WHO.

Aby skutecznie walczyć z epidemią, należy dbać o higienę, unikać tłumów i stosować się do wprowadzanych ograniczeń – zwłaszcza dotyczących kwarantanny.

– Nie musimy wykonywać testów wszystkim. Musimy skupić się na testowaniu tych, którzy mogą mieć wirusa – podkreślił Mike Ryan.

Na całym świecie zarażonych koronawirusem jest już ponad 300 tysięcy osób.

TV Trwam News

drukuj