Korea Płd.: Demonstracje za i przeciw impeachmentowi prezydent Park

Dziesiątki tysięcy mieszkańców Korei Południowej świętowały w sobotę w Seulu odsunięcie od władzy zamieszanej w skandal korupcyjny prezydent Park Geun Hie, podczas gdy w niewielkiej odległości odbywał się liczny wiec poparcia dla Park.

Przeciwnicy prezydent, trzymający w dłoniach flagi i świece – symbol demonstracji, podczas których domagano się impeachmentu Park – skandując hasła takie jak „Świece wygrały!” czy „Aresztować Park Geun Hie!”, zajęli bulwar w centrum Seulu.

Z kolei na pobliskim skwerze zebrał się duży tłum zwolenników odsuniętej od władzy prezydent; na ustawionej scenie ubrani w mundury organizatorzy wiecu zapowiadali, że będą się sprzeciwiać impeachmentowi Park, który nazwali „zabójstwem politycznym”.

Blisko 20 tys. policjantów skierowano w sobotę do zabezpieczania obu demonstracji. Grupy rozdzielał kordon złożony z funkcjonariuszy i setek policyjnych busów.

W piątek trzy osoby zginęły, a kilkadziesiąt odniosło obrażenia w starciach z policją podczas protestu w Seulu przeciw decyzji sądu o odsunięciu Park od władzy.

Trybunał Konstytucyjny Korei Płd. w piątek utrzymał w mocy decyzję o impeachmencie prezydent Park, oskarżonej o korupcję i płatną protekcję. Park zarzucono nadużycie konstytucyjnych uprawnień poprzez zmowę z przyjaciółką Czoi Sun Sil; jest ona oskarżona o wywieranie nacisków na duże przedsiębiorstwa, aby wpłacały pieniądze do fundacji wspierających inicjatywy polityczne prezydent.

Ujawniony w ubiegłym roku skandal z udziałem prezydent wstrząsnął krajem i na długie miesiące sparaliżował pracę rządu w czasie, gdy Korea Płd. stoi w obliczu zagrożenia ze strony Pjongjangu, możliwego odwetu gospodarczego ze strony Chin za współpracę Seulu z USA ws. systemu obrony przeciwrakietowej oraz pytań o zaangażowanie nowych władz USA na rzecz amerykańsko-południowokoreańskiego sojuszu bezpieczeństwa – zauważa agencja AP.

PAP/RIRM

drukuj