Konwencja wyborcza PSL-u w Warszawie

W Warszawie o godz. 12.30 odbędzie się konwencja wyborcza PSL. Spotkanie początkowo miało być symboliczną inauguracją kampanii ludowców, jednak politycy będą musieli omówić wypowiedzi szefa resortu rolnictwa.

Marek Sawicki w wywiadzie dla jednego z portali, pytany o rolników zmuszonych do sprzedawania jabłek po 12 gr, nazwał ich „frajerami”. Władze partii chcą, by o tych słowach jak najszybciej zapomniano.

Politolog dr Aleksander Kozicki podkreśla, że próba „spychania” całej sprawy przez lidera PSL-u Janusza Piechocińskiego przypomina reakcję byłego już premiera Donalda Tuska na niedawne słowa marszałka Sejmu. Ekspert nie wyklucza, że takie wypowiedzi mogą zaszkodzić ludowcom.

– Nie będzie to miało jakiegoś decydującego wpływu, natomiast z punktu widzenia Polskiego Stronnictwa Ludowego jest niebezpieczne, bo PSL często balansuje na pograniczu progu wyborczego. Wypowiedź Sawickiego może bardzo drogo kosztować establishment PSL-u. (…) Niestety w Polsce ludzie prominentni nie odpowiadają za nic – również za swoje karygodne publiczne wypowiedzi – komentuje politolog.

Marek Sawicki tłumaczył, że nie chciał obrazić rolników, a jedynie zwrócić ich uwagę, że sprzedają jabłka ze bezcen. Przyznał, że niepotrzebnie w udzielonym wywiadzie użył słowa „frajerzy”.

Opozycja domaga się odwołania Sawickiego z funkcji ministra rolnictwa.

RIRM

drukuj