fot. Tomasz Strąg

Ostra Brama w Skarżysku – Bazyliką Mniejszą

W Skarżysku Kamiennej odbędzie się uroczyste podniesienie do rangi Bazyliki Mniejszej Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. Jest to jednocześnie jubileusz 25-lecia istnienia skarżyskiej Ostrej Bramy.

Eucharystii o godz. 11.00 przewodniczył będzie ks. kard. Gerharda Müllera, prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

W województwie świętokrzyskim będzie to szósta bazylika mniejsza. W czerwcu do tej rangi został podniesiony kościół na Świętym Krzyżu. Ks. dr Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej mówi, że podniesienie to wielka radość dla wiernych, którzy od roku przygotowywali się do tego wydarzenia.

– Ta wiadomość dotarła do nas już w ubiegłym roku, dlatego staraliśmy się przygotować duchowo. To wydarzenie podwójne. W tym roku mija 25 lat (dokładniej minęło w środę 22 października), kiedy pierwszy raz była odprawiona Msza Święta, tu, w Ostrej Bramie, w Skarżysku-Kamiennej. To było poświęcenie kaplicy z obrazem Matki Bożej Miłosierdzia. Chcieliśmy połączyć te dwie uroczystości, dlatego przez ten rok przygotowywaliśmy się duchowo – poprzez 9-miesięczną nowennę, rekolekcje, misje, peregrynację obrazu po naszym dekanacie; i materialnie, poprzez budowę portali, schodów i odnawianie kościoła – mówił ks. Jerzy Karbownik.

Transmisję z wydarzenia przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam. Początek o godz. 11.00.

RIRM

drukuj