Kontrowersje wokół decyzji Europejskiego Banku Centralnego

Trwają kontrowersje wokół decyzji Europejskiego Banku Centralnego w sprawie skupowania od banków obligacji krajów strefy euro. Akcja ma ruszyć od marca, ale eksperci nie są zgodni, czy uda się uzyskać zakładany cel: ożywienie gospodarcze strefy euro.

Dawniej nazwano by to wprost – Europejski Bank Centralny rozpoczął dodruk pieniędzy. Dużych pieniędzy na rynek ma trafić ponad bilion euro. Maszyny drukarskie jednak stoją – emitowany pieniądz jest elektroniczny, choć jak najbardziej realny. W nomenklaturze bankowej nazwano to „luzowaniem ilościowym.”

Połączone miesięczne zakupy obligacji w sektorze państwowym i papierów wartościowych w sektorze prywatnym wyniosą miesięcznie 60 mld euro – powiedział szef EBC, Mario Draghi.

Europejski Bank Centralny chce w ten sposób pobudzić gospodarkę eurolandu, która znalazła się na progu stagnacji. Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Włoch Matteo Renzi pozytywnie ocenili decyzje banku.

W związku z decyzjami EBC musimy lepiej pracować, aby usunąć na bok wszystko, co staje na drodze wzrostu. Wyeliminować biurokrację – podkreśliła kanclerz Niemiec, Angela Merkel.

Ekonomista doktor Marian Szołucha negatywnie ocenia decyzje EBC.

Tak naprawdę odwleka moment agonii, zmierzenia się z problemami w jakie finanse tych krajów popadły – zaznaczył ekonomista.

Co zatem należałoby zrobić zamiast dodrukowywania pieniędzy, by ratować gospodarkę strefy euro?

Trzeba zdecydowanie zabrać się za inne rzeczy, za deregulację, odbiurokratyzowanie gospodarki, obniżenie podatków, za to, co ulży małym i średnim przedsiębiorcom w ich codziennym funkcjonowaniu – zaznaczył dr Marian Szołucha.

Po decyzji EBC rynek zareagował wzrostem na giełdach oraz spadkiem kursu euro. Inne waluty – m.in. złoty i dolar umocniły się.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl