fot. PAP/EPA

Grecja nadal potrzebuje pomocy finansowej

Grecja będzie musiała poprosić o przedłużenie unijnego programu pomocowego, aby mogła otrzymać środki w ramach wsparcia z Unii Europejskiej – poinformował wysokiej rangi polityk w Brukseli.

W poniedziałek spotykają się ministrowie finansów strefy euro, jednak ze względu na to, że będzie to zaledwie dzień po wyborach w Grecji, będą oni mogli jedynie omówić sytuację bez podejmowania żadnych decyzji.

Obecny program pomocowy UE, w ramach którego Grecja powinna otrzymać jeszcze 1,8 mld euro wygasa z końcem lutego. Aby Ateny mogły otrzymać te fundusze konieczne jest porozumienie z negocjatorami z trojki, czyli przedstawicielami KE, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Nie udało się go osiągnąć w grudniu, ponieważ grecki rząd nie zgodził się na wprowadzanie dalszych oszczędności.

Zdaniem polityka jest bardzo mało prawdopodobne, że uda się zakończyć te rozmowy w ciągu pięciu tygodni, jakie pozostały do wygaśnięcia programu. To z kolei oznacza, że jeśli wyłoniony w wyniku niedzielnych wyborów rząd będzie chciał utrzymać „kroplówkę finansową” z UE, to będzie musiał zwrócić się z tą prośbą do Brukseli.

PAP/RIRM

drukuj