Konstytucjonaliści: pakt fiskalny nie obowiązuje w Polsce

Choć pod koniec lipca prezydent ratyfikował pakt fiskalny, nie został on do tej pory ogłoszony w Dzienniku Ustaw. Według konstytucjonalistów oznacza to, że pakt w Polsce nie obowiązuje.

PiS już raz złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności paktu fiskalnego z konstytucją RP. Trybunał umorzył postępowanie wskazując, że PiS złożył wniosek w momencie, gdy pakt nie był jeszcze częścią polskiego prawa.

Pomimo ratyfikacji dokumentu przez prezydenta, ponowne zaskarżenie zmian, które wprowadza – wciąż jest niemożliwe. To sytuacja absurdalna, bowiem odpowiednie dokumenty do UE trafiły w sierpniu i Unia jest przekonana, że od 1 września ten pakt fiskalny w Polsce obowiązuje” – mówi poseł Krzysztof Szczerski.

– Nie ubolewamy nad tym, że on jest przez Polskę nieratyfikowany, nie zachęcam też do tego, żeby zrobić to jak najszybciej. Sytuacja jest natomiast na tyle kuriozalna, że cała UE w oficjalnych informacjach ze swojej strony podaje, jakoby podpisany był przez Polskę, był ratyfikowany i wszedł w życie obowiązując od 1 września. Tymczasem okazuje się, że z powodu albo bałaganu, albo realnego powodu, którego nie znamy, ta ratyfikacja w Polsce przebiega bardzo opieszale. Do dzisiaj formalnie proces nie jest zakończony, Polska zatem nie jest objęta paktem fiskalnym i to ma istotne konsekwencje w praktyce. My jako Prawo i Sprawiedliwość wciąż czekamy, aby móc ponownie złożyć wniosek o sprawdzenie zgodności z konstytucją paktu fiskalnego – deklaruje polityk.

Pakt fiskalny został podpisany przez przywódców 25 krajów UE, w tym premiera Donalda Tuska (2 marca ub.r.). Wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, zwłaszcza w krajach strefy euro oraz nowe, bardziej automatyczne sankcje za jej łamanie.

PiS ostrzegał, że pakt ogranicza kompetencje Sejmu i rządu oraz ingeruje w uprawnienia narodu polskiego wynikające z Konstytucji. Co więcej ocenił, że jest niezgodny z zasadą suwerenności w zakresie prawa polskiego, do określania swoich interesów politycznych oraz z zasadą dobra wspólnego; uszczupla też zakres kompetencji TK.

Rząd Donalda Tuska uznał jednak, że negocjacje w jego obrębie są sukcesem dla Polski – przypomina poseł Szczerski.

– Polacy byli przekonywani przez obóz rządzący, przez premiera Tuska, przez prezydenta Komorowskiego, że pakt fiskalny jest dla nas korzystny; że my dlatego go ratyfikujemy, że on jakoby miał przynosić Polsce wielkie korzyści (…). Jeżeli to prawda i jeżeli tak jest, to dlaczego sami rządzący – prezydent i premier, nie pozwalają korzystać Polsce z tych wielkich sukcesów, które rzekomo w tych negocjacjach odnieśli? Wydaje mi się, iż jest to jeszcze jeden przyczynek do tego, żeby powiedzieć jasno, że rządzą nami dyletanci; albo też, że ilość powiązań i niejasnych rywalizacji, walk wewnętrznych między różnymi częściami obozu władzy w Polsce jest już dzisiaj tak napięta i duża, że odbija się to po prostu nawet na tak podstawowych rzeczach, jak klasyfikacja dokumentów – konkluduje poseł.

RIRM 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl