Syria przekazała OPCW plan zniszczenia broni chemicznej

Syria przekazała 24 bm., na trzy dni przed terminem, wymagany od niej szczegółowy plan zniszczenia zasobów jej broni chemicznej – poinformowała w niedzielę Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) z siedzibą w Hadze.

Informacje rządu w Damaszku są podstawą „systematycznego, całkowitego i kontrolowanego zniszczenia zadeklarowanej broni chemicznej i miejsc, w których była produkowana” – podkreślono w oświadczeniu OPCW, nie ujawniając jednak żadnych szczegółów dotyczących zasobów tej broni.

Damaszek już wcześniej przekazał OPCW wstępne informacje o swych zasobach broni chemicznej i 23 obiektach, w których jest ona składowana, bądź produkowana. Inspektorzy OPCW skontrolowali dotąd 19 z tych obiektów; w wielu z nich zaczęto już niszczyć urządzenia produkcyjne.

Zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ Syria musi umożliwić zniszczenie jej zasobów broni chemicznej do połowy 2014 roku.

Nie zapadła jeszcze decyzja, gdzie będzie niszczona syryjska broń chemiczna. OPCW ma nad tym obradować 15 listopada.

Norweskie MSZ poinformowało w piątek, że jego kraj odrzucił apel USA o pomoc w składowaniu i niszczeniu syryjskiej broni chemicznej. Rząd w Oslo tłumaczy, że nie dysponuje środkami do przeprowadzenia takiej operacji.

Eksperci szacują, że Syria ma ponad 1000 ton broni chemicznej, w tym 300 ton gazu musztardowego i sarinu oraz drażniący układ krwionośny i nerwowy gaz bojowy VX. Prezydent Syrii Baszar el-Asad zgodził się zniszczyć broń chemiczną w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl