Konkurs na pracę naukową ukazującą ataki medialne na Kościół

Pod koniec marca przyszłego roku zostanie rozstrzygnięty konkurs na pracę naukową ukazującą ataki medialne na Kościół, sposoby manipulacji oraz efekty, jakie osiągnięto w tych działaniach.

Organizatorzy konkursu – posłowie z Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski – oczekują na prace do końca lutego 2014 roku. Będą one oceniane w kilku kategoriach: pracy naukowej, popularno- naukowej ale także pracy reporterskiej.

Chcemy, żeby były to monografie odkrywające zarówno aktualny stan rzeczy, jeśli chodzi o opisywanie przez różnego rodzaju media: Kościoła katolickiego, ludzi Kościoła (w tym zwłaszcza hierarchów), ale także takie instytucje jak Radio Maryja, TV Trwam, Caritas.  Chodzi nam zarówno o media papierowe,  jak i elektroniczne. Liczymy także na prace, które będą przedstawiać zaangażowanie konkretnych osób, czy konkretnych środowisk, właśnie w takim a nie innym przekazie – wyjaśnił pos. Andrzej Jaworski.

Szef Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski podkreśla, że mamy dziś do czynienia z sytuacją, w której w negatywnym świetle ukazywane są: Kościół katolicki, ks. biskupi, Radio Maryja, Dyrektor tej katolickiej rozgłośni o. Tadeusz Rydzyk oraz TV Trwam. W tzw. mediach mainstreamowych na ogół jest to sygnał, który można zakwalifikować jako język nienawiści.

– Wiele środowisk ocenia to jako subiektywne przedstawienie rzeczywistości. Dlatego postanowiliśmy zaprosić naukowców, socjologów, psychologów społecznych ale także filozofów, historyków, aby uzyskać coś, co nie będzie już (według dotychczasowych komentatorów) naszym subiektywnym spojrzeniem tylko, ale spojrzeniem obiektywnym, naukowym – dodał pos. Andrzej Jaworski.

Zespół zaprasza do współpracy studentów, a także naukowe ośrodki badawcze.

Nagroda dla najlepszych prac to wydanie ich w wersji książkowej, zarówno w pojedynczych wersjach monograficznych, jak i zbiorowych – w zależności od ich objętości. Najlepsza praca zostanie nagrodzona dodatkowo  nowoczesnym laptopem. Prace należy przesyłać w wersji papierowej wraz z oświadczeniem na sejmowy adres parlamentarnego zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski.

Posłowie z Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski: poseł Andrzej Jaworski i Małgorzata Sadurska podczas dziękczynienia mówili o ogłoszonym przez zespół konkursie na pracę naukową obnażającą ataki medialne na Kościół, sposoby manipulacji, oraz efekty, jakie osiągnięto w tych działaniach.

– Konkurs rusza 15 września. Tytuł konkursy brzmi: „Media, a Kościół. Rzetelne dziennikarstwo, czy celowa manipulacja”.  Zapraszamy wszystkich, by przysyłali do nas swoje prace – zachęca pos. Małgorzata Sadurska.

Regulamin konkursu zostanie przedstawiony w najbliższym czasie.

Wypowiedź pos. Andrzeja Jaworskiego:

Pobierz Pobierz

RIRM

 

drukuj