fot. PAP/Andrzej Lange

Konkurs MEiN oraz Archiwów Państwowych pt. „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje…”

Uczniowie szkół podstawowych i średnich mogą wziąć udział w konkursie „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje…”. To wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Edukacji Narodowej i Nauki oraz Archiwów Państwowych.  Prace są przyjmowane do końca roku.

Celem konkursu jest przybliżenie historii Józefa i Wiktorii Ulmów i ich dzieci oraz innych osób, które wykazały się bohaterską postawą, ratując swoich żydowskich sąsiadów podczas II wojny światowej. Projekt edukacyjny ogłoszony w siedzibie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych jest skierowany do młodzieży. Inicjatywa wpisuje się w obchody uroczystości państwowych towarzyszących beatyfikacji Rodziny Ulmów. Jak wyjaśnił naczelny dyrektor Archiwów Państwowych, Paweł Pietrzyk, konkurs będzie dwuetapowy.

Szukamy dokumentów związanych z tym, że w naszych rodzinach też mogły być tego rodzaju przypadki, że koś pomagał, ukrywał, uratował ludzkie istnienia w czasie II wojny światowej. Jeżeli nie mamy takich przypadków we własnej rodzinie, możemy opisać własnymi słowami historię Rodziny Ulmów – zaznaczył Paweł Pietrzyk.

Prace konkursowe można nadsyłać do końca roku, a zwycięzców mamy poznać wiosną 2024 roku.

– Konkurs będzie trwał do marca przyszłego roku. Liczymy, że w okolicy rocznicy śmierci Rodziny Ulmów będą ogłoszone jego wyniki – mówił dyrektor Archiwów Państwowych.

Prace konkursowe należy przesyłać na adres: [email protected].

Archiwa Państwowe inicjują również trzecią odsłonę programu „Archiwa Rodzinne”.

– „Archiwa Rodzinne” związane są z poszukiwaniem dokumentów rozsianych po osobach prywatnych związanych z pomocą ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej. Temat ten jest do końca niezbadany – powiedział Paweł Pietrzyk.

Projekt ten w najbliższych miesiącach będzie kontynuowany przez Archiwa Państwowe w całej Polsce.

RIRM

drukuj