fot. pixabay.com

Koniec hurtowego wykupywania mieszkań przez fundusze inwestycyjne?

Rząd pracuje nad rozwiązaniami, które mają przeciwdziałać hurtowemu wykupywaniu mieszkań przez fundusze inwestycyjne. W grę wchodzi wyższy podatek od zakupu lub ograniczenia w nabyciu większej liczby nieruchomości.

Ceny mieszkań idą w górę. Najwięcej trzeba zapłacić w dużych miastach. Powodów, które zaczynają się od rosnących cen materiałów budowlanych, a kończą na rosnących kosztach robocizny, jest wiele. Nie bez znaczenia jest także liczba nieruchomości na rynku. Problemy generują fundusze, które masowo wykupują nieruchomości pod inwestycje.

– Już rok remu zapowiadaliśmy nałożenie opłat na fundusze, na inwestorów, którzy kupują po 100, 200, 500 mieszkań jednocześnie, powodując, że popyt utrzymuje się taki sam, ale podaż się zmniejsza – mówił premier Mateusz Morawiecki na antenie RMF24.

Jak przyznał, rząd nie ma konkretnego projektu ustawy, ale są wstępne propozycje.

– Będzie ograniczenie w nabyciu, ewentualnie będzie wyższy podatek przy nabyciu mieszkania kolejnego. Nie będzie dotyczyło tych, które już się posiada. Chcemy tylko ograniczyć skupowanie mieszkań przez duże podmioty, ale też firmy prywatne, które hurtowo skupują mieszkania na rynku – poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

– Czy to będzie skuteczne w przypadku osób fizycznych? Należy poczekać na ocenę, ponieważ takie osoby nie kupują całego bloku, kupują ewentualnie kilka mieszkań, a nie kilkadziesiąt – dodał dr Krysian Mieszkała, ekonomista.

Rządowe ograniczenia dotyczyłyby sytuacji, w której ktoś kupuje co najmniej siedem mieszkań z nowej inwestycji.

– Mieszkania na pewno nie będą tańsze, ale mogą być bardziej dostępne – podsumował dr Michał Tuszyński, ekonomista.

Minister rozwoju i technologii podkreślił jednocześnie, że rząd nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl