fot. https://twitter.com/CentrumZycia

Konferencja: „Tato – bądź, prowadź, chroń”

Pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” w Warszawie odbyła się konferencja organizowana przez Centrum Życia i Rodziny. Prelegenci pochylali się nad wyzwaniami, jakie stoją przed współczesnymi mężczyznami i ojcami.

Hasło tegorocznej konferencji „Tato – bądź, prowadź, chroń” nawiązywało do Narodowego Marszu  Życia i Rodziny, który odbył się 19 września.

– Ojcostwo właśnie jest tak niezwykle ważne i często niestety pomijane w dzisiejszym świecie. Zapominamy o ojcostwie, chociaż przecież to rolą ojca jest opiekować się rodziną (zabezpieczać jej byt materialny, to oczywiste), zabezpieczać przed różnego rodzaju zagrożeniami, także ideologicznymi, których jest coraz więcej w dzisiejszym świecie – wskazał Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny.

Doradca edukacyjny i ojciec dziesięciorga dzieci Janusz Wardak podkreślał, że to w jaki sposób ojciec wpływa na rodzinę ma bliski związek z tym jak dzieci funkcjonują w sferze wartości i wiary.

– Od strony wartości religijnych ojciec jest obrazem Pana Boga. Jest to widoczne w różnych sytuacjach, kiedy ojciec jest nieobecny albo jest postacią negatywną, to potem dzieciom trudno jest zrozumieć dlaczego Pan Bóg ma być osobą pozytywną, dobrą, która chce naszego dobra – mówił.

Małopolska kurator oświaty, Barbara Nowak podkreślała, że bardzo ważny jest w szkole przedmiot: „Wychowanie do życia w rodzinie”.

– To jest przedmiot, na którym mamy w podstawach programowych wyraźnie powiedziane, że uczymy młodych ludzi, iż rodzina jest bardzo ważna, że do rodziny trzeba się przygotować, że chłopiec musi brać odpowiedzialność za rodzinę, że dziewczynka musi być odpowiedzialna za wszystkie swoje czyny – akcentowała Barbara Nowak.

Jak ważni w życiu dziecka są rodzice zwrócił uwagę Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak.

– Tata i mama to prawa dziecka, zaraz po życiu i zdrowiu, pierwsze podstawowe prawa dziecka – wskazał Mikołaj Pawlak.

Konferencja „Tato – bądź, prowadź, chroń” nawiązywała także do trwającego obecnie Roku św. Józefa, który jest wzorem ojcostwa. Dlatego też organizatorzy konferencji domagają się by Dzień Ojca w Polsce obchodzony był 19 marca, w uroczystość św. Józefa.

TV Trwam News

drukuj