Konferencja o prześladowaniu Kościoła w PRL

W auli WSKSiM w Toruniu trwa konferencja naukowa zatytułowana ”Prześladowania Kościoła Katolickiego w PRL”. W spotkaniu biorą udział prelegenci m.in. z UMK w Toruniu, WSKSiM, a także z Uniwersytetu w Oksfordzie.

Konferencję otworzył rektor WSKSiM o. dr Zdzisław Klafka. Nawiązał do słów Papieża Franciszka z homilii wygłoszonej podczas Eucharystii w uroczystość Świętego Szczepana, pierwszego męczennika Kościoła.

– Ojciec św. mówił, że wspominanie w Boże Narodzenie męczeństwa Świętego Szczepana wydaje się być kompletnie nie na miejscu. Boże Narodzenie jest bowiem świętem życia i wlewa w nas uczucia pogody ducha i pokoju. Dlaczego niepokoić ten błogi nastrój wspomnieniem tak okrutnej przemocy? To pytanie zadaje Ojciec św. Franciszek. A ja bym to sparafrazował, odnosząc do dzisiejszego tematu. Dlaczego w naszej Polsce, gdzie panuje pokój, mamy wspominać ciężkie czasy, czasy prześladowania Kościoła w okresie PRL-u? Dlaczego niepokoić ten pokój dzisiaj? I idę dalej za Ojcem św. Franciszkiem, który mówi: w rzeczywistości, w optyce wiary, wspomnienie Świętego Szczepana, jego męczeństwa jest w pełnej harmonii z głębokim sensem Bożego Narodzenia. W męczeństwie bowiem przemoc została zwyciężona miłością, śmierć życiem. Kościół w ofierze męczenników dostrzega ich narodziny dla nieba – przypomniał o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSiM.

Celem konferencji jest przedstawienie problemu prześladowania Kościoła i katolików w czasach PRL-u z perspektywy historycznej w nawiązaniu do współczesności – powiedział Piotr Hoffmann, przewodniczący Oddziału Okręgowego katolickiego stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Toruniu.

– W dzisiejszych czasach jest to szczególnie ważne, ponieważ obserwujemy w ostatnim czasie olbrzymią nagonkę na Kościół, na księży, na Episkopat. Chcemy pokazać, że w czasach PRL-u, komuny, gdzie mówiło się, że to był najgorszy okres walki z Kościołem (to miało miejsce), ale również dziś, w naszej rzeczywistości taką walkę z Kościołem obserwujemy. Wykłady, które dzisiaj będą wygłoszone odnoszą się do tego faktu (pod względem historycznym i w odniesieniu do rzeczywistości) – powiedział Piotr Hoffmann.

Konferencji towarzyszy wystawa przygotowana przez IPN pt. „Więzienne lata Prymasa Stefana Wyszyńskiego 1953-1956”.

Transmisja konferencji jest dostępna na stronie internetowej studenckiego radia internetowego simradio.pl

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl