fot. https://twitter.com/MAPGOVPL

Koncert z okazji 400-lecia istnienia Tomaszowa Lubelskiego

Tomaszów Lubelski świętuje 400-lecie swojego istnienia. Miasto uczciło rocznicę koncertem Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Wydarzenie transmitowała TV Trwam i Radio Maryja. Sponsorem wydarzenia był Totalizator Sportowy.

Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” to jeden z największych zespołów artystycznych na świecie. Na polskich i światowych scenach gości już od 73 lat.

Mazowsze to zespół, który jest naszym narodowym dobrem i prezentuje naszą polską kulturę i tradycję, z której jesteśmy dumni – podkreślił wicepremier Jacek Sasin.

– Możemy być dumni, że jesteśmy Polakami, że mamy taką historię. Możemy być dumni, że mamy swoją wspaniałą kulturę, wspaniałą sztukę, swoją muzykę, swoje tańce. Wszystko to co wyróżnia nas wśród innych narodów Europy. Bądźmy z tego dumni nie tylko od święta, ale każdego dnia – mówił Jacek Sasin.

Dziś zespół przybył do Tomaszowa Lubelskiego. Miasto uczciło koncertem 400-lecie swojego istnienia.

My tutaj w Tomaszowie świętujemy jubileusz i cieszymy się, że od 400-lat budujemy nasze miasto – podkreślił Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego.

Wydarzenie było transmitowane przez Radio Maryja i TV Trwam.

– Bardzo dziękujemy kochani, że podtrzymujecie polskość. Cieszymy się, że również możemy tego doświadczyć tutaj w Tomaszowie Lubelskim świętując wasze 400-lecie – powiedział o. Grzegorz Mój CSsR, posługujący w Radiu Maryja.

W sobotę w Tomaszowie Lubelskim wręczono także medale 400-lecia istnienia miasta. Wśród uhonorowanych znalazł się dyrektor i założyciel Radia Maryja oraz TV Trwam, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR. W tomaszowskim amfiteatrze widzowie zostali przeniesieni w świat polskiego folkloru.

My nie możemy mieć kompleksu naszej historii, kultury, tradycji, wiary – bądźmy dumni z tego, co mamy – apelował do zebranych ks. prał. Czesław Grzyb, proboszcz parafii pw. Zwiastowania NMP w Tomaszowie Lubelskim.

– Ten koncert, promowanie polskiej kultury w obecnej dobie ataki na tożsamość narodową naszej ojczyzny, na wartości chrześcijańskie, na Kościół, jest odpowiedzią, że my kochamy swoją ojczyznę i Pana Boga i nie wyobrażamy sobie rozdziału – oznajmił ks. prał. Czesław Grzyb.

Widzowie mogli podziwiać suity, czyli zbiory tańców pochodzące z różnych regionów Polski. Na scenie wystąpili soliści, chór, balet i orkiestra Mazowsza. Kalejdoskop Barw Polski – bo tak był zatytułowany sobotni koncert, to najciekawsze choreografie z repertuaru „Mazowsza”, najpopularniejsze piosenki, ale także wir kolorów strojów z kilkudziesięciu etnograficznych regionów Polski.

Polonez, krakowiak, oberek, mazur czy kujawiak, tańce regionalne wraz z charakterystycznymi oryginalnymi przyśpiewkami przybliżyły widzom piękno polskiej kultury.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl