fot. Monika Bilska

Koncert „Cześć ci, Polsko” w Chełmie

„Cześć ci, Polsko” – pod takim hasłem w Chełmie odbył się koncert Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Taneczne suity, czyli zbiory tańców pochodzące z różnych regionów Polski pokazujące bogactwo i zróżnicowanie naszej kultury ludowej, m.in. mazur, polonez, krakowiak czy oberek. Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”  przybliżył w piątek publiczności w Chełmskim Domu Kultury piękno naszej polskiej kultury. Ważnym jej elementem są także pieśni patriotyczne. Ich interpretacje w wykonaniu „Mazowsza” niezmiennie zachwycają i wzruszają publiczność. O tym, jak ważne są dziś zespoły ludowe – mówił Jacek Boniecki, dyrektor „Mazowsza”. To ważny element myślenia o tym, skąd jesteśmy, gdzie jesteśmy, skąd pochodzimy, jak jest nasza historia i tożsamość.

– Serdecznie pozdrawiamy wszystkich odbiorców, którzy nas oglądają i których cieszy to, że „Mazowsze” istnieje i przekazuje piękny folklor Polski. To jest piękne, że jest ta wrażliwość i ten odbiór – podkreślił dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Koncert „Cześć ci, Polsko” to także podziękowanie dla całej Rodziny Radia Maryja za wspieranie toruńskiej rozgłośni i dzieł przy niej powstałych.

– Koncert i spotkanie to wdzięczność za to, co robicie na co dzień, bo Wy dbacie o Radio Maryja. Jesteśmy Wam ogromnie wdzięczni. Jesteśmy zbudowani Waszą patriotyczną postawą pełną miłości do Radia Maryja i do nas. Okazujecie prawdziwą życzliwość, która sprawia, że godzinami pracujecie, modlicie się za nas i podejmujecie różne dzieła – ocenił o. Grzegorz Moj CSsR.

Za dbałość o polską kulturę dziękował w piątek Ojcu Dyrektorowi Tadeuszowi Rydzykowi CSsR, założycielowi Radia Maryja, Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

– Od wielu lat dba o to, aby nasza polska kultura miała swoje należne miejsce w polskiej przestrzeni publicznej. Jest to prawdziwa kultura, która przez wieki nas kształtowała. To, że jesteśmy tutaj dzisiaj, że chcemy sięgać po wspaniałe dzieła polskiej folkowej kultury, to dowód na to, że na tej sali są prawdziwi patrioci, którzy to rozumieją. Wszyscy rozumiemy to, że polskość jest wartością, z której nie możemy zrezygnować – wskazał  min. Jacek Sasin.

To ważny element naszej tożsamości. Tożsamości, której w czasach globalizacji i antykultury, musimy szczególnie bronić.

TV Trwam News

drukuj