fot. swietokrzyska.policja.gov.pl

Komisja zdrowia rozpatruje projekt dotyczący walki z dopalaczami

Sejmowa komisja zdrowia zajęła się rządowym projektem dotyczącym walki z dopalaczami. Autorem przepisów jest Ministerstwo Zdrowia.   

Według przepisów przygotowanych przez resort zdrowia, dopalacze będą traktowane na równi z narkotykami. Za posiadanie znacznej ich ilości będzie groziło do 3 lat więzienia, a za handel do 12 lat.

Nowelizacja ma przyspieszyć walkę z tym rodzajem narkotyku. Obecnie, aby można było karać np. dystrybutorów dopalaczy, znajdujące się w dopalaczach substancje odurzające czy psychoaktywne muszą zostać wpisane na specjalną listę.

– Jest problem z dopalaczami mimo długiej walki, która rozpoczęła się kilka lat temu – mówi wiceszefowa sejmowej zdrowia poseł Anna Kwiecień.

– Ten problem nadal funkcjonuje. Chcemy stworzyć takie mechanizmy, żeby ci, którzy handlują, byli karani tak, jak ci, którzy handlują narkotykami. Przestańmy mówić, że dopalacze to coś, co nie jest narkotykiem. One szkodzą tak jak narkotyki. Osoby, które handlują i posiadają dopalacze, muszą być traktowane analogicznie. To przestępcy, którzy handlują śmiercią – dodaje.

Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 listopada 2018 r.

Jak wskazuje NIK, rynek dopalaczy rozwija się dynamicznie w Polsce od 2007 roku. Ofiarami substancji padają najczęściej osoby bardzo młode, a także dzieci. Skutki zażywania dopalaczy są trudne do przewidzenia, ale mogą prowadzić nawet do śmierci.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj