GIS: w 2015 roku 7 tys. zatruć dopalaczami; 24 śmiertelne

24 osoby zmarły w ubiegłym roku po zażyciu dopalaczy; stwierdzono ponad 7 tys. zatruć środkami zastępczymi – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

Marek Posobkiewicz na posiedzeniu zespołu ds. ochrony konsumentów powiedział, że od 2010 roku liczba sklepów z dopalaczami znacząco spadła. Zwrócił jednak uwagę, że duża część handlu odbywa się obecnie za pośrednictwem dilerów i Internetu. To sprawia, że walka z dopalaczami jest trudniejsza.

Poseł Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia podkreśla, że problem nie jest nowy. Jak zauważa, poprzedni rząd nie poradził sobie z nim.

PO z PSL-em nie znalazły przez osiem lat dobrych rozwiązań. My musimy je znaleźć – na poziomie odpowiednich restrykcji, możliwości wczesnych interwencji i wkraczania do tych miejsc, gdzie dopalacze są sprzedawane. Być może należy też poszukać jeszcze innych – i nie mam tutaj żadnych wątpliwości – drakońskich rozwiązań, bo zapewne takie one powinny być. Jestem przekonany, że pan minister Konstanty Radziwiłł znajdzie tutaj też odpowiednie propozycje i będą one wspólnie z ministrem Mariuszem Błaszczakiem wdrożone i zrealizowane – mówi poseł Tomasz Latos.

W latach 2012 – 2015 Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadziła ponad 3 tys. kontroli, podczas których ujawniła blisko 700 punktów sprzedaży dopalaczy i zakwestionowała prawie 170 tys. produktów. Do organów ścigania trafiło 350 spraw. Nałożono kary finansowe w wysokości ok. 50 mln zł.

RIRM

drukuj