fot. PAP/Marcin Obara

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję władz Warszawy ws. Poznańskiej 14

Komisja weryfikacyjna uchyliła w całości decyzję stołecznego Ratusza w sprawie reprywatyzacji kamienicy przy ul. Poznańskiej 14. Decyzji nadano klauzulę natychmiastowej wykonalności.

Reprywatyzację nieruchomości przeprowadzono w złej woli, bez dochowania należnej staranności przy procesie weryfikacji spadkobierców – wskazał szef komisji Patryk Jaki, uzasadniając decyzję w sprawie Poznańskiej 14.

Wiceminister sprawiedliwości zaznaczył, że decyzja Ratusza z 2013 r. doprowadziła do bolesnych skutków społecznych m.in.: wielokrotnego wzrostu czynszu, nękania lokatorów oraz utrudniania im życia.

To pokazuje jak władze Warszawy podchodzą do ludzi – powiedział Patryk Jaki.

W ocenie komisji nie ma żadnej wątpliwości, że wszystkie decyzje i czynności były podejmowane z naruszeniem podstawowych zasad prawnych. Urząd miasta stołecznego Warszawy nic w tej sprawie nie robił. Gdyby przyjąć wycenę nieruchomości, którą sporządzili sami nabywcy, czyli 80 mln, to komisja weryfikacyjna przez trzy miesiące swojej działalności, zwróciła Skarbowi Państwa – miastu stołecznemu – majątek wartości prawie pół miliarda złotych. Dodatkowo ci mieszkańcy mogą czuć się już bezpiecznie. Władza publiczna, która powinna stanąć w obronie ludzi, robi wszystko, żeby tych ludzi wygonić na korzyść prywatnych handlarzy roszczeniami – podkreślił wiceminister sprawiedliwości.

Dzisiejsza decyzja stanowi podstawę dla lokatorów Poznańskiej 14, do ubiegania się o odszkodowania za poniesione straty.

W 2013 roku kamienica trafiła w ręce ludzi, którzy nie byli jej faktycznymi spadkobiercami. Pełnomocnikiem nowych właścicieli był aresztowany Robert N. Szybko to on stał się właścicielem nieruchomości, a zarządzanie nią powierzono spółkom Jowisz. Spółki chciały zamienić kamienicę w luksusowe apartamenty, jednak na drodze stanęli lokatorzy, którzy nie chcieli się wyprowadzić.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj