W Muzeum Katyńskim odbyła się konferencja dotycząca ofiar NKWD z wiosny 1940 r. i ich rodzin

W Muzeum Katyńskim w Warszawie odbyła się konferencja dotycząca ofiar NKWD z wiosny 1940 r. i ich rodzin. Zainaugurowała ją ceremonia wręczenia odznak pamiątkowych Muzeum Wojska Polskiego.

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele krewnych ofiar NKWD z 1940 r., Wojska Polskiego, duchowieństwa, korpusu dyplomatycznego, a także weterani walk o niepodległość Polski i dawni działacze opozycji antykomunistycznej w Polsce.

Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych powiedział, że dzisiejsza konferencja jest poświęcona przede wszystkim kobietom, cichym bohaterkom Katynia, które przechowały pamięć o swoich ojcach, mężach, braciach. Dzięki temu przetrwała pamięć o tej zbrodni, a wraz z nią przetrwaliśmy jako naród, Rzeczpospolita.

– O Katyniu należy przypominać, bo o ile drugi okupant ten niemiecki odpowiedział za swoje zbrodnie, za Auschwitz, za Palmiry, tak Sowieci nie odpowiedzieli nigdy za Katyń, za gułag, miliony istnień ludzkich wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego. Rocznica siedemnastego września zawsze skłania ku temu, aby o tamtych wydarzeniach przypominać i aby wołać do społeczności międzynarodowej o sprawiedliwość. Mówiąc w uproszczeniu o drugą Norymbergę, Norymbergę dla Sowietów – akcentował Jan Józef Kasprzyk.

Podczas uroczystości dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Adam Buława wręczył odznaczenia zasłużonym dla placówki, otrzymali je m.in. prezes IPN Jarosław Szarek, wiceszef MON Michał Dworczyk, wiceszef MSZ Jan Dziedziczak i ksiądz biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek.

Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, doszło wiosną 1940 r. Masowych morderstw m.in. w Lesie Katyńskim, w Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie dokonali funkcjonariusze NKWD na polecenie władz sowieckiej Rosji. Przez wiele lat Rosja wypierała się odpowiedzialności za mord, obarczając nią III Rzeszę Niemiecką.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl